30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


PepsiCo Suadiye Fabrikası İle Hem Enerji Hem Gübre Üretiyor!

İSTANBUL (Enerji Portalı) – PepsiCo Türkiye, Suadiye üretim tesisi ile, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan biyometanizasyon çevre lisansını alan Türkiye’deki ilk gıda işletmesi oldu. Böylece dışarıdan organik atık alarak enerji üretimi yapmaya hak kazandı.

PepsiCo Türkiye, Suadiye üretimtesisi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan biyometanizasyon çevre lisansını alan Türkiye’deki ilk gıda işletmesi oldu. Böylece dışarıdan organik atık alarak enerji üretimi yapmaya hak kazandı.

Tesiste dışarıdan organik atık alıp enerji üretimi yapılacak…

1995 yılından bu yana faaliyetin edevam eden PepsiCo Suadiye Fabrikası; 2007 yılından bu yana gerçekleştirdiği,üretimden çıkan organik atıkların işlenerek enerji üretilmesi çalışmasını bir adım öteye taşıyarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan aldığı lisansla dışarıdan organik atık alıp enerji üretimi yapacak.

Organik Atık Tesisi sayesinde fabrika, 2012 yılından beri sıfır atıkla çalışıyor…

Organik atıkların biyokimyasal reaksiyonlarla biyogaz ve fermente ürüne dönüşme süreci anlamına gelen“Biyometanizasyon” çalışmaları Suadiye Fabrikası’nda 10 yılı aşkın süredirdevam ediyor. 26.000 m2 kapalı alana sahip olan üretim tesisinde,yılda toplam 24.480 ton patates ve 4.244 ton mısır işleniyor. Türkiye’deki PepsiCo fabrikaları arasında ilk kez Suadiye fabrikası bünyesinde kurulan Organik Atık Tesisi sayesinde fabrika, 2012 yılından beri sıfır atıkla çalışıyor.

Enerji üretiminden sonra kalan atıklardan Organomineral Gübre “Naturalis” üretiliyor…

Şirketin ifade ettiğinde göre; 2014 yılından itibaren üretimden kaynaklı organik atıklar, yine Suadiye Fabrikası Organik Atık Tesisi’nde 4200 m3 ıslak hacimli Anaerobik Reaktörlerde işleniyor. Enerji üretiminde değerlendirildikten sonra kalan atıktan ise PepsiCo’nun patates üretim alanlarında kullanılmak üzere Organomineral Gübre“Naturalis” üretiliyor. Naturalis ile gübre üretiminde kullanılan kimyasal %40 oranında azaltılırken, toprağa karışacak kimyasal miktarı ise minimum seviyeye indiriliyor. Böylece “Sıfır atık” hedefine ulaşırken işlemden kaynaklı CO2 salınımı da %11,5 oranında azaltılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.