30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


PepsiCo, Sosyal ve Sürdürülebilirlik Hedeflerini İlerletti!

İSTANBUL (Enerji Portalı) – PepsiCo yayınladığı 2020 Sürdürülebilirlik Raporunda, tüketiciler, çalışanlar ve tüm paydaşları için pandeminin yarattığı olumsuz havaya rağmen, tedarik zinciri genelinde sosyal ve sürdürülebilirlik hedeflerini ilerlettiğini açıkladı.

Dünyanın önde gelen yiyecek ve içecek şirketlerinden PepsiCo, 2020 Sürdürebilirlik Raporunu yayınladı. PepsiCo raporda; yiyecek sistemindeki iklim değişikliği, verimli toprak kaybı, ambalaj atığı ve eşitsizlik gibi önemli zorlukları çözmek için çok daha fazla çalışmanın gerekli olduğunu açıklarken gezegen ve insanlar için pozitif değişiklik yaratma ivmesini devam ettiğini gösterdi.

PepsiCo Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Ramon Laguarta, “Gezegenimizin önceliklerini dikkate alarak, dünyamız ve insanlar için olumlu değişimi teşvik ederek ortak değer yaratma şeklimizi dönüştürmek için çalışıyoruz” dedi.

Laguarta ayrıca, “Bu bizi, fayda gözetmeyi iş stratejimize daha derinden entegre eden daha iyi bir şirket yapacak. Ayrıca bizi daha hızlı ve daha güçlü kılarak hızlandırılmış büyümeyi ve insanlarımıza, işletmelerimize ve topluluklarımıza sürekli yatırım yapılmasını sağlayacaktır. Tüm bu çalışmalarımızın bizi ortaklarımız ve meslektaşlarımız için iyi bir örnek yapacağını umuyoruz” dedi.

PepsiCo Sürdürülebilirlik Sorumlusu Jim Andrew ise şöyle konuştu:

“2020 zorluklar ve değişim yılıydı. COVID-19 salgınının yarattığı zorluklar dünyanın her köşesini derinden etkilerken daha sürdürülebilir ve esnek bir gıda sistemine doğru değişime, iş birliklerine yönelik acil ihtiyacın olduğunu söylemek isterim. PepsiCo’nun 2020’de bu zorluğun üstesinden gelmiş olmasından  gurur duyuyorum. PepsiCo, gezegenimiz ve hizmet verdiğimiz topluluklar üzerinde olumlu bir etki yaratma tutkusundan asla taviz vermeyecek.” 

PepsiCo 2040 yılına kadar net sıfır emisyon elde etmeyi hedefliyor

PepsiCo, değer zinciri genelinde sera gazı (GHG) emisyonlarını azaltarak operasyonlarında ve tedarik zincirinde esneklik oluşturarak iklim krizine karşı üzerine düşeni yapmayı taahhüt ediyor.

Bu kapsamda 2020 itibariyle PepsiCo, değer zinciri genelinde mutlak GHG emisyonlarını 2015’e kıyasla %5 azalttı. 2020’de PepsiCo, en büyük pazarı olan ABD’deki direkt operasyonları için %100 yenilenebilir elektrik elde etti. Türkiye özelinde ise PepsiCo, 2021 yılı itibariyle tüm fabrikalarındaki elektrik ihtiyaçlarının tamamını güneş enerjisi panellerinden, atıktan enerji üreten OWM merkezlerinden ve de “yenilenebilir enerji” sertifikasyonu olan kaynaklardan kullanıyor. PepsiCo  2021’in başlarında bilime dayalı iklim hedefini açıklamış ve 2030 yılına kadar değer zincirindeki mutlak GHG emisyonlarını %40’tan fazla azaltmayı hedeflediğini belirtmişti. PepsiCo, Paris Anlaşması’nda öngörülenden on yıl önce, 2040 yılına kadar net sıfır emisyon elde etmek için oldukça agresif, yeni bir hedef belirledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.