30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Pelet (Biyo Kütle) Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Pelet yani Biyo Kütle nedir? Ne Anlama Gelir?

Pelet yakıtı; her türlü odun, odun artığı, ormansal atık, tarımsal atık, endüstriyel atıkların kurutulup öğütülerek daha sonra yüksek basınçla preslenerek sıkıştırılması suretiyle yoğunluğu arttırılarak enerji elde maksadıyla kullanılan küçük parçalara (topak) denir. Hammadde ve üretim teknikleri açısından farklılık göstermekle beraber odun ve türevi maddelerin pelet haline dönüştürülmesinde bağlayıcı madde kullanımı söz konusu değildir. Diğer bir takım hammaddelerde ise belli oranlarda yardımcı bağlayıcılar (melas, nişasta, bitkisel parafin, tall yağı, lignin, su … vs) kullanılmaktadır.

Pelet (Biyo Kütle) Hammaddesi Nedir?

Pelet hammaddesi; genel şekilde ağaç, odun, talaş, yonga, yaprak, kabuk, dal ve benzeri orman atıkları, kapak, tahta parçası, talaş, takoz vb. sanayi atıkları, bitki sapları, zeytin, narenciye vb. ağaç aralamaları, buğday, arpa ve mısır söbekleri,kağıt, mukavva, palet ve kasa hurdaları gibi malzemelerden meydana gelir.

Ülkemizde ormansal ve tarımsal atıklar işlenmeden direk olarak ısıtıcılarda kullanılmaktadır. Fakat bu kullanım yöntemi verimli, ekonomik ve çevresel açıdan uygun değildir. Son yıllarda ülkemizde daha çok mdf talaşı, tarımsal atıklar ve prina peletlenerek satılmakta ve kullanılmaktadır. Bunun sebebi üretim aşamasındaki kurutma maliyetlerinin yüksek olmasıdır. Ülkemizde mevcut olan yem makineleri bu üretim için kullanılmakta fakat üretim verimliliği ve ürün kalitesi düşük olmaktadır. Ülkemizdeki yakıcıların (ısıtma sistemlerinin) bu ürünlere uygun olmaması ve üretilen peletlerin kalitelerinin düşük olması ısıtıcının verimini düşürmekte aynı zamanda emisyon değerlerini arttırarak çevre kirliliğine sebep olmaktadır.

Pelet (Biyo Kütle) Nerelerde Kullanılır Avantajları Nelerdir?

Pelet aslında yaşantımız bir çok alanında rahatlıkla kullanılabilir Evlerde, İş Yerlerinde, Fabrikalarda, Otellerde, Pansiyonlarda, Sitelerde, Apartmanlarda, Özel ve Müstakil Yerleşim Birimlerinde, Villalarda, özetle ; Isı Gerektiren Tüm Alanlarda Pelet  (Biyo Kütle) Yakıtları Kullanılabilir.

Pelet Yakıtının Avantajları

 • Bitki kökenli bir yakıt olması sebebiyle doğaya olan C (karbon) yükü “0” dır.
 • Yüksek enerji değeri ve verimliliği bulunur.
 • Yenilenebilir ve sürdürülebilir bir enerji kaynağı olarak karşımıza çıkar.
 • %100 yerli üretim olması sebebiyle enerjide dışa bağımlılığı azaltır.
 • Enerjide arz güvenliği sağlar.
 • Pelet yakıt kullanım alanları oldukça geniştir.
 • Politik ve finansal krizlerden etkilenmeyen ve dövize bağlı olmayan bir fiyat yapısına sahiptir.
 • Düşük Kül oranına sahiptir.
 • Kolay yanma ve kolay depolanabilme özelliklerine sahiptir.
 • Orman atıklarının tüketilmesi ile orman yangını ve orman zararlılarının oluşumunu azaltır.
 • Orman ürünlerinin kayıt dışı kullanımını azaltır.
 • Atıkların bertaraf edilmesinde en uygun çözümdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.