30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Pelesen: “Binalarda Kullandığımız Enerji Sanayinin Önüne Geçti”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – İZODER Başkanı Levent Pelesen, Yeni Ekonomi Programı’nın temel konularından birinin tasarruf olduğunu söyleyerek binalarda enerji tüketim miktarlarının ülke ekonomisine direkt etkilediğini belirtti.

Yeni Ekonomi Programı’nda tasarruf hedeflerinin açıklanmasıyla birlikte binalarda enerji verimliliğinin önem kazandığını ifade eden İZODER Başkanı Levent Pelesen, “Enerji ihtiyacımızın %75’ini ithal etmemize rağmen konutlarda kullandığımız enerjinin yarısını israf ediyoruz. Doğalgaz faturasını %50 azaltmanın tek yolu ısı yalıtımı yaptırmaktır.” diye belirtti.

“Türkiye’de toplam tüketilen enerji miktarının yüzde 40’ı binalarda tüketiliyor. Bu oran sanayi sektörü tüketim miktarından daha fazla.”

İZODER Başkanı Pelesen, “Yeni Ekonomi Programı’nın temel konularından biri tasarruf. Son kullanıcı için büyük önem arz eden ısı yalıtımı, binalarda enerji verimliliği sağlayarak ülke ekonomisini direkt etkiliyor. Ülke olarak binalarda kullandığımız enerji miktarı, toplam tükettiğimiz enerjinin çok önemli bir kısmına, yaklaşık olarak yüzde 40’ına ulaşmış, hatta sanayinin de önüne geçmiş durumda. Dolayısıyla yalıtımın hepimizi ilgilendiren ciddi bir boyutu var. Alacağımız önlemlerle bu savurganlığın önüne geçmemiz mümkün.” diyerek verimlilik ve tasarruf adımlarının gerekliliğine değindi.

“Isı yalıtım uygulamaları ile ülkemizin toplam enerji faturasını %15 azaltmamız mümkün.”

Pelesen binalarda enerji verimliliği sağlayabilmek için ısı yalıtımının önemine dikkat çekerek, “Kentsel dönüşüm sürecinde inşa edilen yeni binalarda yalıtım uygulamalarına öncelik verilmeye başlandığını görmek, hem yalıtı08m sektörü hem toplum adına sevindirici bir gelişme. Kentsel dönüşüm fırsatını iyi değerlendirerek, tüm binaları doğru yalıtım uygulamalarıyla inşa edersek, ülke ekonomimize her yıl milyarlarca dolarlık katkıda bulunabiliriz. Türkiye’deki binaları ısı yalıtımlı hale getirerek, ülkemizin toplam enerji faturasını yaklaşık %15 azaltmamız mümkün.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.