30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Panasonic, En Büyük GES Projesini Türk Firmasıyla İzmir’de Gerçekleştirdi

İZMİR (Enerji Portalı) – Panasonic ve Yılsan Yatırım Holding iş birliğinde tamamlanan Sakura GES’te bu alandaki en önemli projelerden biri olarak dikkat çekiyor. Finansmanı Türkiye Sınai Kalkınma Bankası tarafından (TSKB) sağlanan 15 milyon avroluk bir yatırımla, 211 hektarlık bir alanda gerçekleştirildi.

Lisanssız GES desteği kapsamında hayata geçirilen Sakura GES, dünyanın en büyük HIT güneş projesi olarak 11,7 megavat enerji kapasitesi ile Türkiye’nin enerji ihtiyacına büyük katkı sağlayacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan Yılsan Yatırım Holding Genel Müdürü Volkan Öztürk, Türkiye’nin güneş enerjisi alanında potansiyelinin çok yüksek olduğunu ifade ederek, Panasonic’in bu teknolojide lider ve öncü konumda olduğunu kaydetti.

Şirket olarak her yenilenebilir enerji yatırımlarında sektörün liderleriyle işbirliği gerçekleştirdiklerine işaret ederek, “Ülkemizin güneş enerjisi alanındaki konumuna uygun olarak Panasonic ile iş birliği içinde Sakura GES’i hayata geçirdik. Santrallerimizi doğa dostu bir şirket olarak gold standartlarında, hem bölge halkını hem de çevreyi de dikkate alarak tasarlıyoruz. Yenilenebilir Enerji alanında ülkemizi geleceğe taşımak için yatırımlarımız devam edecektir.” ifadelerini kullandı.

– “Sakura GES, Panasonic olarak dünyadaki en büyük projelerimizden biridir”

Panasonic Eco Solutions Türkiye Yönetim Kurulu üyesi Tatsuya Kumazawa da Panasonic olarak, en verimli güneş modüllerinden birini ürettikleri için gurur duyduklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Benzersiz panel teknolojimiz HIT, aynı birim alanı referans olarak alınarak geleneksel panel teknolojileriyle kıyaslandığında yüzde 27-32 oranında daha fazla enerji üretmektedir. Panellerimiz aynı zamanda -0.258%/C gelişmiş endüstri lideri ısı katsayısı özelliği taşımaktadır. Bu, bağımsız denetim şirketinin son test sonuçlarını yansıtmaktadır. Bu sonuç, yüksek sıcaklıklarda bile panellerimizin en iyi performansta çalışmalarına olanak sağlar. Sakura GES, Panasonic olarak dünyadaki en büyük projelerimizden biridir. Böyle harika bir projeye imza attığımız için gurur duyuyoruz. Türkiye’nin yenilenebilir enerji alanındaki potansiyelini olabilecek en iyi şekilde kullanarak, pek çok başka önemli proje gerçekleştirmek istiyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.