30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Pamukören JES-4 Jeotermal Santrali İle JES Kurulu Gücü 1.317,3 MWe Oldu!

AYDIN (Enerji Portalı) – Çelikler Pamukören Jeotermal Elektrik Üretim A.Ş. tarafından Aydın İli, Kuyucak İlçesi, Pamukören Mahallesi sınırlarında, 4234 numaralı parselde, MTA Genel Müdürlüğü adına ruhsatlı J451 nolu saha içerisinde yer alan Pamukören JES 4’ün ETKB kabulü yapıldı.

Çelikler Pamukören Jeotermal Elektrik Üretim A.Ş. tarafından kurulan Pamukören JES 4’ün ETKB kabulü bugün yapıldı. Böylece Türkiye’nin jeotermal enerji kurulu gücü 1.317,3 MWe oldu.

Pamukören JES 4 santral alanı, 4234 numaralı parselde yer alıyor. Santral alanının bulunduğu 4234 numaralı parselde yine Çelikler Pamukören Jeotermal Elektik Üretim A.Ş.’ ye ait Pamukören JES 3 bulunuyor.

Santral alanı, Pamukören Mahallesine yaklaşık 2 km, Kuyucak ilçesine yaklaşık 8,5 km, Aydın iline 63 km mesafede bulunuyor. Proje alanına en yakın yerleşim yeri, alanın kuzeybatısında yaklaşık 850 m mesafede bulunan Cumhuriyet Mahallesi’dir. Proje alanına Denizli-Aydın yolu ile ulaşılmaktadır. Ayrıca proje alanına ulaşım için mevcut yol bulunmaktadır. Proje alanı Aydın-Muğla-Denizli Planlama Bölgesi 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı Revizyonu haritasına göre Tarımsal arazi kullanımları başlığı altında tarım arazisi ve sulama alanı üzerinde kalıyor.

Yıllık yaklaşık 280.320 MWh elektrik üretilmesi planlanıyor…

Santralden yıllık yaklaşık 280.320 MWh elektrik üretilmesi planlanıyor. Bilindiği üzere, jeotermal kaynağın elektrik enerjisinde kullanılması için üretim ve reenjeksiyon amaçlı kuyu açılması gerekmektedir. Proje kapsamında 6 adet üretim, 4 adet reenjeksiyon amaçlı 10 adet kuyu açıldığı belirtiliyor.

Santralden enerji üretiminde Binary Cycle yöntemi kullanılacak. Binary Cycle tipi santralde, kaynama noktası düşük organik sıvılar ile tribün döndürülmesi şeklinde olan teknoloji kullanılıyor. Jeotermal akışkan eşanjör sisteminden geçirilmekte, kaynama noktası düşük olan organik sıvı eşanjörde ısıtılarak gaz haline dönüştürülmekte, ısı ve basıncı artan organik gaz türbini döndürmektedir. Düşük sıcaklıktaki jeotermal enerji santrallerinde en verimli elektrik üretimi Binary Cycle teknolojisinde gerçekleştiği için bu teknoloji seçilmiştir. Pamukören JES-4’ün hava soğutmalı bir santral olduğu da edinilen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.