30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Palmet Enerji, ENGIE’nin Şirketlerinin Birkaçını Satın Aldı

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Palmet Enerji, enerji sektörünün önemli aktörlerinden ENGIE’nin 3 şirketini satın aldı.

Palmet Enerji, ana iş kollarında amaçladığı büyüme hedefi doğrultusunda dünya enerji sektörünün önemli aktörlerinden ENGIE’nin sahip olduğu İZGAZ İzmit Gaz Dağıtım Sanayi ve Ticaret A.Ş., Baymina Enerji A.Ş., Engie Yönetim Enerji Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. şirketlerini 8 Mart 2021 tarihi itibarıyla satın aldı.

PALGAZ ile Gebze, Darıca, Çayırova ve Dilovası’na PALEN ile Erzurum ve 13 çevre ilçesine gaz arzı sağlayan Palmet Enerji, İZGAZ’ın da satın alınmasıyla birlikte 2 il, 26 ilçede 800 bini aşkın aboneye hizmet verecek. Palmet Enerji, yıllık 6 milyar metreküp doğal gaz ticaret hacmine ulaşarak Türkiye’de yıllık doğal gaz tüketiminin yaklaşık yüzde 12’sini karşılayacak.

Palmet Enerji, doğal gaz dağıtım sektöründe büyümenin yanı sıra bu işlemle beraber elektrik üretiminde de büyüyor. Lüleburgaz ve Aydın’daki doğal gaz çevrim santrallerine Ankara’da Baymina Doğal Gaz Çevrim Santrali’ni de ekleyen Palmet Enerji, toplamda 892 MW’lık kurulu güce ulaşacak.

Palmet Hakkında:

1984 yılından beri faaliyet gösteren PALMET Şirketler Grubu, Gebze ve Erzurum şehirlerinin Doğal Gaz Dağıtım Lisansı İhalelerini alan PALGAZ ve PALEN şirketleri ile enerji sektörünün ilk yatırımcılarından biri olmuştur. PALMET ENERJİ; şehir içi doğal gaz dağıtımı, doğal gaz ticareti, elektrik üretimi ve elektrik ticareti alanlarında faaliyetlerini sürdürmektedir.

PALMET ENERJİ, Gazport şirketi ile 2009 yılında doğal gaz toptan satış ve ticaret faaliyetlerine başlamıştır. 2009’da inşasını tamamlayarak devreye aldığı 60 MW gücündeki Delta Doğal gaz Kombine Çevrim Santrali’ne ilave olarak, 62 MW gücündeki ikinci doğal gaz kombine çevrim santrali olan ve Çine, Aydın’da yer alan Ales Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali de Aralık 2012 itibarıyla ticari faaliyetlerine başlamıştır. Diğer yandan Erzincan ilinde kuracağı 283 MW gücündeki Eriç Barajı ve HES Projesi’nin inşaat aşamasına gelmiştir.

PALMET ayrıca Palport Elektrik Tic. A.Ş. ile toptan ve perakende elektrik ticaret piyasasında 2013’ten beri aktif rol oynamaktadır. Palmet Mühendislik ise grubun tüm yatırımlarında mühendislik ve taahhüt işlerini yüklenmektedir. Ayrıca uzmanlık sahasındaki Telekom, IT ve enerji altyapılarının tasarımı, uygulanması ve işletilmesi konularında dünya çapında faaliyetlerini sürdürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.