30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Palau’dan Dev Proje!

PALAU (Enerji Portalı) – Palau Cumhuriyeti, Okyanusya’da bulunuyor ve dünyanın en küçük 13. Ülkesi olarak biliniyor. Japonya ile Avustralya arasında bulunan 200’den fazla volkanik adaya yayılmış bir takımada olan Palau, dünyanın en büyük mikro şebeke sistemini kurmaya hazırlanıyor.

Palau Cumhuriyeti, 100 MW’lık güneş enerjili mikro şebeke projesi için Engie EPS ile 30 yıllık bir satın alma anlaşması imzaladı. 2050 yılına kadar yüzde 70 yenilenebilir enerji kullanımı hedefleyen Palau Cumhuriyeti, 100 MW’lık bu proje ile dünyanın en büyük mikro şebeke sistemine sahip olmayı hedefliyor.

Planlanan mikro şebeke sistemi, kamu ve özel ortaklığı ile kurulacak. Armonia adlı proje, mevcut dizel jenerasyonu ile birleştirilmiş güneş enerjisi santrali ve enerji depolama kurulumlarını içeriyor.

Ana karadan sevk edilen fosil yakıta bağımlı olan Palau, benzer zorluklar ile karşı karşıya olan diğer küçük adalarda olduğu gibi geleneksel şebekeden yenilenebilir enerjiye geçiş için sınırsız bir güneş ve rüzgar potansiyeli barındırıyor.

Palau’da Turistler için Eko-Taahhüd Zorunlu

Paris Anlaşması kapsamında, temiz enerji kullanım oranını 2025 yılına kadar yüzde 45’e çıkarma taahhüdü da bulunan Palau, 6 ay önce turistler için eko-taahhüdü zorunlu kılan ilk ülke olmuştu. Palau, her yıl sadece 160.000 civarı ziyaretçi ağırlasa da, ada nüfusunun 8 katına kadar ulaşan turist sayısının çevresel etkileri, eko-taahhüt sistemini zorunlu kılıyor.

Turistlerin karbon ayak izlerini dikkate almasını sağlamak için ülkeye giriş yapmadan önce, eko-taahhüdü imzalamaları ve daha sonra bir kopyasını pasaportlarına damgalamaları gerekiyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir