30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Pakdemirli: HES’lerden Yeni Bir Üretim Rekoru Kırdık

ANKARA (Enerji Portalı) – Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, 2016 yılına ait yıllık üretim rekorunun, 2019’unilk 10 ayı itibarıyla 79,3 milyar kWh’lık üretimle geride bırakıldığını söyledi.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) ve özel sektör tarafından Türkiye’de işletmeye açılan hidroelektrik santrallerin ürettiği elektriğin 2019’un ilk 10 ayı itibariyle 79,3 milyar kWh’ye ulaştığının altını çizen Bakan Pakdemirli, 2016’ya ait olan yıllık en fazla üretim olan 67,2 milyar kWh ise daha şimdiden geçilerek yeni bir rekora imza atıldı.” dedi.

10 aylık süreçte HES’ten elektrik üretimi %31,5 oldu.”

2019 yılı itibarıyla enerji üretim kaynakları arasında Hidroelektrik Enerji Santral (HES)’lerin ikinci kaynak konumunda olduğunu da vurgulayan Pakdemirli, “İlk 10 aylık süreçte elektrik üretimindeki kaynak payları, kömür % 36,3,  HES % 31,5,  doğal gaz % 17,3, Rüzgar enerji santralleri (RES) % 7,3, Güneş Enerji Santralleri (GES) % 3,4 ve Jeotermal Enerji Santralleri (JES) % 2,6 şeklinde gerçekleşti.” diye konuştu.

hidroelektrik enerji hes

“Ülke ekonomisine 19,8 milyar liralık katkı sağlandı.”

Boşa akan suların gücünü ülke ekonomisine kazandırmak için enerji sektörüne yatırım yaptıklarını da ifade eden Bakan Pakdemirli, bu yatırımlar ile senenin ilk 10 ayında 79,3 milyar kWh üretim ile ülke ekonomisine 19,8 milyar liralık katkı sağlandığını belirtti.

“Kendi kaynağımız olan bu enerjiyi değerlendirmek zorundayız.”

Temiz ve yenilenebilir enerji kaynağı olan HES projelerini hayata geçirmenin Türkiye açısından bir zaruret olduğunun altını çizen Pakdemirli, “Türkiye enerji ithal eden bir ülke konumunda bulunuyor. Kendi kaynağımız olan bu enerjiyi değerlendirmek zorundayız. İlk 10 ayda bu kaynaktan üretilen 79,3 kWh’lik enerjiyi şayet ithal ettiğimiz doğalgazdan üretmiş olsaydık, 3,5 milyar dolarlık bir meblayı başka ülkelere ödemek zorunda kalacaktık. Dolayısıyla HES’lerin dış ticaret açığımıza da olumlu yönde bir katkısı var.” değerlendirmesinde bulundu.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.