30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Özkök: YEKDEM’in Devam Edeceğine İnanıyoruz

ANKARA (Enerji Portalı) – Güneş Enerjisi Yatırımcıları Derneği (GÜYAD) Yönetim Kurulu Başkanı Cem Özkök, Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması (YEKDEM)’in devam edeceğine inandığını belirtti.

GÜYAD Yönetim Kurulu Başkanı Cem Özkök Enerji ve Çevre Dergisi’nde YEKDEM başta olmak üzere güneş enerjisi sektörüne dair görüşlerini paylaştı. Özkök, dergideki yazısında şunları ifade etti:

Hepimizin bildiği gibi dünya genelinde enerji yatırımlarının %70’i hükümetlerin kararları doğrultusunda gerçekleşiyor. Bu durum ülkemizde de farklı olmayıp sadece oran daha yüksek. Bu gerçekten hareketle, yatırımcı olmamız nedeniyle 2018 yılında açılmamış kapasitelerin açılacağı umuduyla ve 5 Ekim’de ilan edilmiş 2. YEKA-GES ihalesi heyecanı ile 2019 yılına girdik. Heyecanımızı törpüleyen yılın ilk haberini 13 Ocak’ta Resmi Gazete’den öğrendik. İhale iptal edilmişti. Yeniden açılacağını biliyorduk, o yüzden enerjimizi topladık ve 2018’den kalan gündemimize göz gezdirdik.

En önemlileri şunlardı; 1 MW altı santrallerin sürelerinin bitiminde hukuki durumlarının ne olacağı, hibrit düzenlemeleri, lisanssız santrallerde hava şartlarına göre zaman zaman aşılan 1 MW sınır nedeniyle verilen cezaların önlenmesi, YEKDEM’e kendi kusuru olmaksızın yetişemeyecek olan santraller için düzenleme, yenilenebilir enerji santralleri için kapasite artışı yapılabilmesi, mahsuplaşma ve en önemlisi 2020 sonunda süresi biten YEKDEM düzenlemeleri…

Geldiğimiz noktada kapasite artışı yapılmasına ilişkin düzenleme yapıldı; ama yapılan artışın YEKDEM’den yararlanma ihtimali maalesef yok. Mahsuplaşmaya ilişkin düzenleme yapıldı; ancak mevsimsel tüketim dalgalanmalarını karşılamaktan uzak ve ayrıca çatıda yeterli alanımız yoksa kendi fabrika arazimizi bile kullanamıyoruz. Yine de yapılan düzenlemelerin bir başlangıç olduğuna inanıyoruz, iyileştirilmemesi için sebep yok.

Hala lisanssız santrallerde 1 MW üzeri üretim olduğunda ceza yememek için, üretim fazlasını sisteme bedava vermek istesek bile yapamıyoruz. Minimum hesapla yaklaşık 205 MW kapasite boşta duruyor. Sisteme bedava üretim yapabilsek sistemin kazancı 2019 yılı için 163.000.000 kWh/yıl olurdu. İlerleyen zamanda bunun da ülkemiz yararına çözüme kavuşturulacağını biliyoruz. İnşallah 2020’nin başında, hibrit santraller için son iki senedir yaptığımız çalışmalar sonuç verecek.

2020’ye girerken her sene başında yaptığımız gibi gündemimizi yeniledik; 1 MW altı santrallerin sürelerinin bitiminde hukuki durumlarının ne olacağı, lisanssız santrallerde hava şartlarına göre zaman zaman aşılan 1 MW sınır nedeniyle cezaların önlenmesi, YEKDEM’e kendi kusuru olmaksızın yetişemeyecek olan santraller için düzenleme, yıllık mahsuplaşma yapılabilmesi ve çatı dışında da yatırımcının kendi arazisine santral yapabilmesi için düzenleme yapılması ve en önemlisi 2020 sonunda süresi biten YEKDEM düzenlemeleri… 2020’de beklediğimiz kapasitelerin açılacağına ve YEKDEM’in devam edeceğine inanıyoruz.

NOT: Bu yazı Enerji ve Çevre Dergisi’nin Ocak-Şubat 2020 sayısından değişiklik yapılmaksızın aktarılmıştır.

Kaynak: Enerji ve Çevre Dergisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir