30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Özel Şirketlerin Yenilenebilir Enerji Hacmi Yüzde 45’i Aştı”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi, yapmış olduğu son raporundaki değerlendirmeler ile yenilenebilir enerji durumunu analiz etti.

Özel şirketlerin yenilenebilir enerji tedariği hem şirketlerin çevresel performansına, hem de yenilenebilir enerjinin desteklenmesine katkı yapıyor. Şirketlerin çeşitli mekanizmalarla tedarik ettiği yenilenebilir enerji miktarı yıllık yaklaşık 500 milyar kWh’le küresel yenilenebilir enerji tüketiminin %7’sini geçiyor.

Özel şirketlerin 2017 yılının yenilenebilir enerji tedarik mekanizmalarının dağılımı incelendiğinde en yüksek paya %35 ile öztüketim için yenilenebilir enerji üretimi sahip oluyor (Şekil 1).

Şekil 1: Özel Şirketlerin Yenilenebilir Enerji Tedarik Mekanizmalarının Dağılımı (2017)

Özel şirketlerin 2008-Haziran 2019 yılları arasında dünyada yenilenebilir enerji satın alma anlaşması (PPA) hacimleri incelendiğinde en yüksek hacme sahip ülkenin Amerika olduğu görülüyor (Şekil 2).

Şekil 2: Özel Şirketlerin Yenilenebilir Enerji Satın Alma Anlaşması (PPA) Hacimleri, Dünya, 2008-Haziran 2019

Şirketlerin temin ettiği yenilenebilir enerjinin üçte biri kendi üretimlerinden, üçte ikisi ise enerji veya sertifika satın alma yoluyla gerçekleşiyor.

Özel şirketlerin yenilenebilir enerji satın alma anlaşmaları (PPA) yoluyla temin ettikleri enerji hacminin 2019’da 45 GW’ı aştığı tahmin ediliyor.

Türkiye’de de şirketler ikili anlaşmalarla yenilenebilir enerji temin edebiliyor. Ancak, satın alınan yenilenebilir enerjinin belgelenmesi, arz ve talebi buluşturacak bir platformun oluşturulması gelişim aşamasında.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.