30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Özbekistan İlk NGS’sini Kuruyor

ÖZBEKİSTAN (Enerji Portalı) – Özbekistan Cumhurbaşkanı Shavkat Mirziyoyev ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, düzenlenen resmi bir törende, çalışmaları başlatmak için düğmeye bastı.

Özbekistan’ın ilk nükleer santralinin temeli düzenlenen resmi bir tören ile atıldı. Özbekistan Cumhurbaşkanı Shavkat Mirziyoyev ve ülkeye resmi ziyarette bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de başkent Taşkent’ten video konferans ile törene katıldı. Bunula birliktentörende, Özbekistan Başbakan Yardımcısı Alisher Sultanov ile Rosatom Genel Müdürü Alexey Likhachev iki ülke başkanına araştırma çalışmalarına başlamak için hazır olduklarının mesajını verdi. Tören, yetkililer, yerel idare temsilcileri, kamu organizasyonları, Nükleer Enerji Geliştirme Ajansı (Özatom) ile ROSATOM’un yöneticileri, uzmanları, mühendisleri, bölge halkı ve basın mensupları da yer aldı.

İki ülkenin liderleri sembolik bir düğmeye basarak projeyi başlattı. Böylece saha belirleme çalışmaları için; fizibilite araştırmalarına göre sismolojik, jeolojik, ekolojik ve ekonomik açıdan öncelikli olarak seçilen sahalardan toprakları örneklemek için sondaj işlemleri başlatılmış oldu.

“Proje ülkenin enerji endüstrisi tarihinde yeni bir dönüm noktası.”

Özbekistan Başbakan Yardımcısı Alisher Sultanov, şu ifadeleri kullandı, Devlet Başkanı Shavkat Mirziyoyev‘in kararıyla başlatılan nükleer enerji sektörünün yaratılması ve geliştirilmesi, ülkenin enerji endüstrisi tarihinde yeni bir dönüm noktasıdır ve istikrarlı ekonomik kalkınmayı ve nüfusun yaşam kalitesini artırmayı teşvik etmektedir.” diyerek proje ile ilgili düşüncelerini paylaştı.

ROSATOM Genel Müdürü Alexey Likhachev ise proje ile ilgili, “Özbekistan ile Rusya arasındaki nükleer alanda işbirliği yarım yüzyıldan uzun bir zamandır sürmektedir. Özbekistan’ın ilk NGS’nin inşası için Rus teknolojilerini seçmesinden gurur duyuyoruz. ROSATOM burada, tüm uluslararası güvenlik gereksinimlerini karşılayan, 3+ ile en ileri nesil olan 2 adet VVER-1200 güç ünitesine sahip nükleer enerji santralini kuracak.” ifadelerini kullandı.

Rosatom ile iki ayrı protokol imzalandı.

ROSATOM, Özbekistan Cumhuriyeti Bilimler Akademisi ve Özatom, arasında nükleer enerji sektöründe, personel eğitimi alanında işbirliği yapılmasına ilişkin bir protokol imzalandı. Anlaşma, Moskova Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi’nin (MEPhI) Taşkent şubesinin faaliyetlerinin organizasyonunda işbirliğini de öngörüyor.

Ayrıca, Özatom ve ROSATOM Başkanları Zhurabek Mirzamakhmudov ve Alexey Likhachev arasında, Özbekistan’da nükleer enerjiyi teşvik etmek ve kamuoyunu modern nükleer enerji teknolojileri hakkında bilgilendirilmesi, ulusal medya temsilcilerini eğitilmesi, ortak konferanslar düzenlenmesi ile sosyal ve eğitim projeleri uygulamak için ikili işbirliğinin temelini oluşturulmasına dair bir protokol imzalandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.