30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Oyak Renault’tan Devlet Teşvikiyle Yeni Nesil Hibrit Motor Geliyor

ANKARA (Enerji Portalı) – Türk sanayisinin lokomotifi olan otomotiv sektörü dev bir hamleye hazırlanıyor. Proje bazlı teşvik sistemi kapsamında yeni nesil hibrit araçlar için Türkiye’nin ilk alüminyum motor bloğu üretilecek.

9 Nisan’da açıklanan süper teşvik programlarından yararlanan Oyak Renault Otomobil Fabrikaları A.Ş., yeni nesil hibrit araçlar için motor, batarya ve alüminyum motor bloğu üretecek tesisin hazırlıklarını tamamladı. Yatırım projesinin en önemli ayağı olan alüminyum enjeksiyon fabrikasının temelinin ise 19 ekimde Bursa’da atılıcağı öğrenildi.

Türkiye’nin ilk alüminyum motorunun üretilebilmesi için Oyak Renault’tan 100 milyon avroyu aşan yatırım gerçekleştirilecek.

Oyak Renault’un sabit yatırım tutarı 100 milyon avroyu aşan projesiyle fabrikadan çıkacak ürünlerin büyük bölümü ihraç edilecek. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank projenin ülke ekonomisine olan katkısına vurgu yaparak, “Otomotiv sanayimiz için çok büyük bir atılım olan bu yatırım; katma değerli üretime, istihdama ve ihracata ciddi katkılar sunacak. Ayrıca cari açığın azaltılmasına yıllık 2.3 milyar dolar katkı sağlaması bekleniyor.” diye belirtti.

Oyak Renault Otomobil Fabrikaları Genel Müdürü Antoine Aoun, Oyak Renault’un dünyanın 70 ülkesine ihracat yapan Türkiye’nin lider otomobil üreticisi olduğunu belirterek, Oyak Renault bugüne kadar olduğu gibi önümüzdeki dönemde de yatırımlarına sürdürecek ve Türkiye’nin ihracatına katkı sağlamaya devam edecek.” dedi.

Kaynak: Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.