30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Otomobil Satışları Avrupa Genelinde Yüzde 51,8 Düştü

İNGİLTERE (Enerji Portalı) – Koronavirüs (COVID-19) sebebiyle otomobil satışları Mart ayında Avrupa’nın büyük pazarlarında % 50’den fazla geriledi.

Avrupa Otomotiv Sanayicileri Birliği (ACEA) Avrupa genelinde Mart Ayı binek otomobil satış istatistiklerini 21 Nisan 2020’de açıkladı. Açıklanan verilerde Mart ayında Avrupa’nın tamamında binek otomobil satışlarının koronavirüs salgının yarattığı olumsuz şartlar nedeniyle %50’den fazla azaldığı görüldü.

Avrupa Birliği, İngiltere ve EFTA ülkelerini kapsayan istatistiklerde, yeni otomobil kayıt ve tescil işlemlerinin %51.8 oranında azaldığını açıkladı. Toplam binek otomobil satış adedinin de Mart sonu itibarıyla 853,077 adette kaldığı bildirildi.

Salgından en çok etkilenen ülke: İTALYA

Açıklanan rakamlarda, binek otomobil satışlarının istisnasız tüm Avrupa ülkelerinde azaldığı gözlemlenirken, salgından en çok etkilenen ülkelerin düşüş oranları sırasıyla:

>> İtalya: %85.4
>> Fransa: %72.2
>> İspanya: %69.3
>> Almanya: %37.7

Virüs salgını nedeniyle Mart ayının ikinci yarısından itibaren otomobil bayilerinin büyük çoğunluğunun kapalı kaldığı bildirildi. Ayrıca Avrupa’da, marka ve model bazında da tüm otomobil firmalarının satışlarının azaldığı da duyuruldu.

Kaynak: Reuters

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.