30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


OSBÜK: YEKDEM Yükü Bizim Üzerimizden Kaldırılmalı

ANKARA (Enerji Portalı) – Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK), Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz’ı ziyaret ederek, OSB’lerin taleplerini içeren bir rapor sundu.

OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’i ziyaretinde Son Kaynak Tedarik Tarifesi’nin hayata geçtiği 1 Nisan 2018’den bu yana OSB’lerde elektrik fiyatının yüzde 100’ün üzerinde arttığını, ekonomik olarak zor bir süreçten geçtiğimiz bu dönemde 15 ay gibi kısa bir sürede yaşanan bu yüksek artışın sanayinin rekabet gücünü zayıflattığını vurguladı.

“YEKDEM yükü sanayicilerin üzerinden kaldırılmalıdır.”

Elektrik fiyat artışlarındaki ve dalgalanmalardaki en büyük etkenin YEKDEM olduğunun altını çizen Kütükcü şunları dile getirdi:

“Organize Sanayi Bölgeleri’mizde 50 binin üzerinde fabrika üretim yapıyor. Bu fabrikalarımızın her biri, Türkiye’nin değeri. Bizim bu fabrikalarımızı daha fazla üretmeye, istihdam sağlamaya ve ihracat yapmaya yönlendirmemiz şart. Ancak OSB sanayicilerimiz son dönemde elektrik fiyatlarında çok ciddi fiyat artışıyla karşı karşıya geldi. Hem fiyat arttı hem de Son Kaynak Tedarik Tarifesi içerisindeki YEKDEM’den dolayı sanayicilerimiz bir ay sonraki elektrik faturalarını öngöremez hale geldi. Bu konuda yeni bir düzenleme yapılması için OSBÜK’e OSB’lerden çok yoğun talepler geliyor. Dolayısıyla biz üretimi daha avantajlı hale getirecek, daha fazla teşvik edecek yeni bir düzenleme talep ediyoruz. Ayrıca yenilenebilir enerji kaynaklarının desteklenmesi için farklı bir metot geliştirilmeli, Son Kaynak Tedarik Tarifesi içinde yer alan YEKDEM maliyetlerinin yükü sanayicilerin üzerinden kaldırılmalıdır.”

Tarife değişikliği, sabit fiyat ve doğal gaz faturalarının ödenmesinin ertelenmesi talep edildi…

Başkan Kütükcü, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez’e elektrik faturalarında YEKDEM kaynaklı yaşanan fiyat dalgalanmalarının önüne geçmek için Ulusal Tarife benzeri 3 aylık, 6 aylık periyotlarla sabit fiyat belirlenmesini önerdi. Kütükcü, ayrıca BOTAŞ’tan OSB’lere gönderilen 18 Ağustos son ödeme tarihli Temmuz ayı doğal gaz tüketim faturalarının bayram tatili dikkate alınarak 21 Ağustos’a ertelenmesini talep etti.

Kütükcü, OSB’lerde kendi prosesi için doğal gazdan buhar üreten tesisler olduğunu, bu tesislerin daha sonra ürettikleri buhardan elektrik de üreterek enerji verimliliğine önemli katkılar sunduklarını da aktararak şunları söyledi:

“Kendi ürettiği buharı prosesinde kullandıktan sonra, elektrik enerjisine çeviren bu kojenerasyon tesislerimiz mevcut durumda Kompozit Tarifesine tabi tutuluyor. Ancak bu tesislerimiz elektriği ticari amaçlı değil, kendi proseslerinde kullanmak üzere üretiyorlar. Dolayısıyla OSBÜK olarak biz, bu tesislerimizin proses amaçlı, “OSB Elektrik Üretimi Amacı Dışındaki Kullanım” tarifesi içerisinde değerlendirilmesini talep ediyoruz.”

osbük

“Yeni bir düzenleme yapılması ve uzun dönemli anlaşmalar yapılması amacıyla bir çalışma yapacağız.”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ise, Organize Sanayi Bölgeleri’nin Türk sanayisi için çok önemli olduğunu söyledi. Dönmez, tedarikçi şirketler, OSBÜK ve bakanlık olarak hızla bir araya gelerek sanayicilerin lehine yeni bir düzenleme yapılması ve uzun dönemli anlaşmalar yapılması amacıyla bir çalışma başlatacaklarını ifade etti.

Toplantıda, OSBÜK tarafından düzenlenen Enerji Zirvesi’nin bu yıl içerisinde enerji verimliliği temasıyla yapılması da kararlaştırıldı.

OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü ve Yönetim Kurulu Üyeleri ayrıca, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır ile Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Ramazan Yıldırım’ı da ziyaret ederek, OSB’lerle ilgili son durumu ve taleplerini ilettiler.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.