30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


OSB’lerde Son 6 Ayın Elektrik Tüketim Rekoru Kırıldı!

ANKARA (Enerji Portalı) – Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, OSB’lerin eylülün ilk 25 gününde, son 6 ayın elektrik tüketimi rekorunu kırdığını açıkladı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’na video konferans yöntemiyle katıldı. Buradaki konuşmasında, yılın ikinci çeyreğinin; hem global ekonomi hem de Türkiye açısından zorlu geçtiğini belirten Varank, şu ifadeleri kullandı:

“Gösterdiğimiz ekonomik mücadeleyle, bir çok ülkeden pozitif yönde ayrıştık. Uyguladığımız politikaların sonucu olarak, hazirandan itibaren ekonomi tekrar canlanmaya başladı. İmalat sanayinde siparişler, üretim, kapasite kullanım oranları ve ekonomik güven göstergeleri yükseldi.“

Sanayideki elektrik tüketiminin de artış eğiliminde olduğuna dikkati çeken Varank, “Organize Sanayi Bölgelerimiz (OSB), eylülün ilk 25 gününde, son 6 ayın elektrik tüketimi rekorunu kırdı. Mart’a göre yüzde 7 daha fazla elektrik tüketiyorsunuz, bu üretimin izlediği seyir açısından çok anlamlı bir gösterge. Dolayısıyla üçüncü çeyreğe ilişkin öncü göstergeler, şimdiden güçlü bir büyümeye işaret ediyor.” diye konuştu.

Yapılan reformun sadece ilçe bazlı teşviklerle de sınırlı olmadığını anlatan Varank, emek yoğun yatırımlarda yatırımcıya vergi indirimi desteği yerine, ilave SGK istihdam desteği talep etme hakkının da verildiğini ifade etti.

Ar-Ge ve çevre yatırımları…

Varank, Ar-Ge ve çevre yatırımlarına sağlanan finansman desteğinin üst limitinin 1 milyon liradan, 1.8 milyon liraya çıkarıldığını belirtti. Bilişim Vadisi, Albaraka Katılım ve Vakıf Katılım ortaklığında 100 milyon liralık bir Girişim Sermayesi Fonunun kurulduğunu anımsatan Bakan Varank, “Böylece erken aşama girişimlere destek sunmanın yanında, onlara ölçek kazandırma yolunda da kritik bir mekanizmayı harekete geçirdik.” ifadelerini kullandı.

OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, ilçe bazlı teşvik sistemine değinerek, “Bu, uzun süredir talebimizdi. Ülkemiz genelinde toplam 263 ilçemizi kapsayan, 28 ilçemizdeki 30 OSB’ye de iki alt bölge teşvikinden yararlanma imkanı sunan teşvik sistemi için çalışmaya emek veren herkese teşekkür ediyorum. Bugün, OSB’lerin Türkiye ekonomisindeki en büyük misyonu ne diye bakacak olursak, yerel kalkınmayı desteklemesidir diyebiliriz. İşte, ilçe bazlı teşvik sistemi hepimize yeni bir heyecan kattı.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.