30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


OSB’lerde Çatı ve Cephe GES Uygulamalarının Önü Açıldı

ANKARA (Enerji Portalı) – Organize Sanayi Bölgeleri’nin beklediği yönetmelik bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı.

2 Şubat 2019 tarihinde 30674 sayılı Organize Sanayi Bölgeleri Uygulama Yönetmeliğin 55’üncü Maddesinin  (Kurulamayacak tesisler) bölümün b) Karma OSB’lerde 9’ncı fıkrasında, “OSB tüzel kişiliği ve katılımcının kendi ihtiyacı için kurulan/kurulacaklar hariç olmak üzere, güneş ve rüzgârdan elektrik enerjisi üreten tesisler kurulamaz.” ifadesi yer almaktaydı.

Bu ifade sektör için sorun teşkil ediyordu. Bugün yayımlanan 30854 sayılı “Organize Sanayi Bölgeleri Uygulama Yönetmeliği’nde Değişiklik yapılmasına Dair Yönetmelik” in 11’nci Maddesi’nde yer alan düzenleme ile bu sorunu çözülmek istendi.

Yönetmeliğin 11’nci maddesinde yer alan;

“ Aynı Yönetmeliğin 54’üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinin (9) numaralı alt bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir:

9) Katılımcının tesisinin çatı ve cephesine kurulanlar hariç olmak üzere, sanayi parselleri ile hizmet destek alanında güneş ve rüzgârdan elektrik enerjisi üreten tesisler,”

ifadesi ile artık Organize Sanayi Bölgeleri’ndeki işletmeler ve OSB Tüzel kişiliği, OSB dışındaki işletmeler gibi OSB içinde de çatı ve cephe GES projelerinde  5.1.C maddesinden başvurabilecekler.

Yönetmeliğin yayımlanmasından 8 gün sonra 20 Mayıs 2019 tarihinde ilk olarak yazarımız Hasan Yiğit tarafından kaleme alınan “Yeni Lisanssız Elektrik Yönetmeliği ve OSB’ler” yazısı ile OSB’lerdeki sorunu gündeme taşımıştık. Bu yazıdan sonra ICCI konferans oturumlarında konu olan bu sorun, bugün yayımlanan bu yönetmelik ile ortadan kalkmış oldu.

Organize Sanayi Bölgeleri Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’i okumak için enerjiportali.com/wp-content/uploads/2019/08/Organize-Sanayi-Bölgeleri-Uygulama-Yönetmeliğinde-Değişiklik-Yapılmasına-Dair-Yönetmelik.pdf Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Yönetmelik eki için enerjiportali.com/wp-content/uploads/2019/08/Organize-Sanayi-Bölgeleri-Uygulama-Yönetmeliğinde-Değişiklik-Yapılmasına-Dair-Yönetmelik-Eki.pdf Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Hasan Yitğit’in “Yeni Lisanssız Elektrik Yönetmeliği ve OSB’ler” yazısını okumak için enerjiportali.com/yeni-lisanssiz-elektrik-yonetmeligi-ve-osbler-hasan-yigit/ Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.