30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“OSB Çatılarında Güneş Panelleri Görmek İstiyoruz”

GAZİANTEP (Enerji Portalı) – TMMOB Makina Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Hüseyin Ovayolu, “Artık, OSB’deki firmaların çatılarında güneş panellerini görmek istiyoruz. Sanayicilerimizde, devletimizde, bu konuda el ele vererek boş duran fabrika çatılarında GES’lerin kurulması için çalışmalar başlatmalıdır.” dedi.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Ovayolu, yaptığı yazılı açıklamada, enerjinin, üretim için olmazsa olmaz temel unsurların başında geldiğini belirterek, dünyada artan nüfus, modern hayatın getirdiği yenilikler, sanayi ve teknolojideki gelişmeler, enerji ihtiyacını hızla arttırdığına işaret etti.

Sınırlı enerji kaynaklarının, dünya üzerindeki dengesiz dağılımının, ülkelerin paylaşım hırsları, insanlığı yeni ve temiz enerji kaynakları bulmaya zorladığına değinen Ovayolu, şunları ifade etti:

“Bu çerçevede bütün dünya, güneş, jeotermal, rüzgar gibi alternatif enerji kaynaklarından mümkün olduğunca daha fazla faydalanmak ve mevcut enerji kaynaklarını verimli kullanmak üzere bir dönüşüm sürecinden geçmektedir. Ülkemiz, güneş enerjisi ve diğer yenilenebilir enerji kaynakları potansiyeli bakımından oldukça zengin bir konumda. Bu kaynaklara ivedilikle yönelmek artık bir zorunluluk haline gelmiştir. Enerjiyi ithal etmek yerine, kendi öz kaynaklarımız ile üretmek, enerjiyi tasarruflu kullanmak, iyi yönetmek ve enerji tasarrufunu sağlayan yeni teknolojiler geliştirmek bir zorunluluk haline gelmiştir. Yeni ve yenilebilir enerji kaynaklarına yönelmenin, Ülkemiz için sağlayacağı kazanımlar tartışılamayacak kadar büyüktür.”

– “Ülke olarak enerjiye inanılmaz miktarlarda ücret ödemekteyiz”

Ovayolu, Türkiye’deki ithal olan fosil yakıta dayalı enerji kullanımının ülkenin dışa bağımlılığını artırırken, çevre kirliliğinin de önemli ölçüde artmasına neden olduğu işaret ederek, Türkiye’nin yüzde 70 oranında enerjide dışa bağımlı olduğunu belirtti.

Bu şartlarda ve bu enerji maliyetleriyle dünya piyasası ile rekabet etmenin mümkün olmadığını ifade eden Ovayolu, “Ülkemizin enerjide ki dışa bağımlılık oranını rüzgar, güneş ve su gibi yerli ve aynı zamanda yenilenebilir enerji kaynakları ile aşmamız gerekmektedir. Enerjide dışa bağımlılığın ortadan kalkması bugün ülkemizin birçok sorununun kendiliğinden çözülmesi anlamına gelmektedir. Ülke olarak enerjiye inanılmaz miktarlarda ücret ödemekteyiz.” ifadelerini kullandı.

– “OSB’deki firmaların çatılarında güneş panellerini görmek istiyoruz”

Ovayolu, sanayicilere gerekli ek destekler verilerek kendi çatılarında GES kurabilmeleri teşvik edilmeleri gerektiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

“Artık, OSB’deki firmaların çatılarında güneş panellerini görmek istiyoruz. GES’lerin amortisman süreleri önemlidir ancak iletim hatlarında ki kayıplar, arazi ve alt yapı için gerekli ek yatırımlar, diğer giderler düşünüldüğünde dağ başı araziler, fabrika çatıları ile kıyaslanamamaktadır. Yerinde üretim yaparak rekabet gücünün artmasını sağlamalıyız. Sanayicilerimizde, devletimizde, bu konuda el ele vererek boş duran fabrika çatılarında GES’lerin kurulması için çalışmalar başlatmalıdır. Ancak ve ancak enerjimizi kendimiz üreterek, özellikle de güneş enerjisinden faydalanarak içinde bulunduğumuz kriz ve olası krizleri aşabiliriz. İvedilikle bu doğrultuda enerji yatırımların yapılmasını ve desteklerin bu yönde geliştirilmesini bekliyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.