30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Oruç Reis Gemisi Akdeniz’de Faaliyetlerine Başlıyor

ANTALYA (Enerji Portalı) – Doğu Akdeniz’de yeni bir sismik araştırma faaliyetinde bulunacak olan tam donanımlı ve çok amaçlı dünyadaki beş altı araştırma gemisinden biri olan Oruç Reis, yeni görevine hazır.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in, geçen yıl temmuzda sosyal medyada, Oruç Reis’in Akdeniz’de sismik araştırma faaliyetlerine başlayacağını duyurmasının ardından çalışmalara başlandı.

Daha önce Karadeniz ve Marmara’da sismik araştırma faaliyetlerinde bulunan Oruç Reis, o tarihten bu yana Akdeniz’de faaliyetlerine devam ediyor. En son Batı Güzelyurt-2 lokasyonunda üç boyutlu sismik toplama faaliyetlerini yürüten Oruç Reis, gerekli hazırlıkların ardından yeniden Akdeniz’e açılacak. Antalya Limanı mendirek sahası dışındaki rıhtıma bir süre önce demirleyen sismik arama gemisinin, Doğu Akdeniz’de yeni bir sismik araştırma faaliyetine başlaması bekleniyor.

1 Yorum

  • Mehmet Olgun dedi ki:

    Torosların altındaki doğalgaz, petrolün ana kaynağı ak deniz derinlikleridir. Ana kaynakta çalışma yapmak çok zor çok zahmetli, tehlikelidir. Derinlerde hidrojen ile karbon birikimleri çok büyük patlama, basınç, ısı, depremle oluşur kalın plakalar altından plaka uç noktada yoğunlaşarak Torosları yükseltmiştir. Ne kadar yükseklik o kadar altta boşluklar vardır. Doğalgaz petrolü karada aramak daha evladır. Doğalgaz devamlı petrolün üst kısmında olup üstünde doğalgaz olmayan yerlerde petrol yüzeye kendiliğinden çıkar. Özel algılama ile doğalgaz, petrol olup olmadığını, derinlik belirleme çalışmaları yapabilirim. Doğalgaz yer altında likit (sıvı) halindedir. Aniden çatlamalarda gaz haline gelirken kuru buz oluşturarak çatlakları kapatarak gaz çıkışını engeller.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.