30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Organize Toptan Doğal Gaz Satış Piyasası, Açıldı

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Doğal gaz ticaretine yeni bir boyut kazandıran Organize Toptan Doğal Gaz Satış Piyasası, düzenlenen törenle açıldı.

EPİAŞ Genel Müdürü Ahmet Türkoğlu, açılış töreninde yaptığı konuşmada, adil, öngörülebilir ve sürdürülebilir bir piyasanın tesis edilmesi için çalıştıklarını belirterek, Türkiye’nin bugün bölgesinde organize toptan doğal gaz satış piyasasının kurulduğu ilk ülke olduğunu söyledi.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz ise “Bugün doğal gaz piyasasının nereden nereye geldiğini görüyor ve bundan büyük gurur duyuyoruz. Bugün başka ülkeler tecrübelerimizden istifade etmek için bize başvuruyorlar.” dedi.

“İleride İstanbul’un regülasyon merkezi olması için Bakanlığımızın da çalışmaları var.” diyen Yılmaz, artık fiyatların borsada belirleneceğini ve önünü görebileceğini ifade etti.

GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan da “Doğal gaz dağıtım sektörü olarak ülkemizin bir Doğal Gaz Ticaret Merkezi olması için üzerimize düşen her şeyi yapıyoruz. Şebeke yatırımı, ölçüm ve veri aktarımında en son teknolojileri kullanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Önlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın koyduğu 100 günlük bir yatırım hedefi olduğunu anımsatan Arslan, “66 milyon vatandaşımızın doğal gaza ulaşım imkanına kavuşmasına yönelik çalışmalarımız hızla devam ediyor.” diye konuştu.

Arslan, “EPİAŞ sürekli ticaret platformu 365 gün 24 saat açık olup katılımcılara dengeleme imkanı verecektir. Piyasa ile birlikte fiyat oluşumuna gerçek piyasa dinamiklerinin doğrudan etkisi olacaktır.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından borsada ilk işlem gerçekleştirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.