30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Ordu’daki Hidroelektrik Santrallerin Sayısı 14’e Yükseldi!

ORDU (Enerji Portalı) – Topçam Barajı ve Darıca HES’in inşa edilmesiyle başlayan Ordu’nun sularından elektrik enerjisi elde etme çalışmaları devam ediyor. Yapımı bitirilen bir hidroelektrik santrali daha işletmeye alındı.

Topçam Barajı ve Darıca HES’in inşa edilmesiyle başlayan Ordu’nun su gücünden elektrik enerjisi elde etme çalışmaları devam ediyor. Yapımı bitirilen bir hidroelektrik santrali daha işletmeye alındı. Böylece Ordu’da kurulan hidroelektrik enerjisi santrali (HES) sayısı 14 oldu. Devlet Su İşleri Samsun Bölge Müdürlüğü yetkilileri, halen işletmede olan 14 HES’in kurulu gücünün 423 MW olduğunu, yılda ürettikleri elektrik enerjisinin de yılda 1332 GWh olduğunu bildirdi.

Ordu’da işletmedeki bu 14 HES, 3 ünite ile toplamda 60 MW kurulu güce sahip olarak yılda 198,5 milyon kilovatsaat enerji üretimi gerçekleştiriyor. Bu üretim miktarı ile bölgedeki HES’ler Topçam Barajı’nın 7 katı enerji üretiyor.

Diğer yandan, planlanan 10 adet HES’in ise bitirilme aşaması geldiği ve bittiklerinde 181 MW kurulu gücünde olacakları bildirildi. Bu HES’lerin devreye alınmasıyla birlikte 10 santralin toplam kurulu gücü 10 adet Topçam Barajı’nın gücüne eşit olacağı ifade edildi.

Topçam Barajı ve HES Hakkında:

2002 yılında inşaatı başlayan ve 2008 yılında tamamlanan baraj, bölgenin en önemli enerji kaynaklarından biri olarak göze çarpıyor.Temelden 122 metre gövde yüksekliğinde 4.5 milyon metreküp dolgu hacmine ve 133 milyon metreküp depolama hacmine sahip barajda 14.10.2008 tarihinde başlayan su tutma işlemi sonunda 910 metre derinliğe ve 3 bin kilometrekare alana ulaşan bir göl meydana geldi.

Daha sonra baraj suyunun 5 km’lik enerji tünelinden Topçam HES’e aktarılmasıyla 3 ünitede elektrik üretimine başlandı. Bugün gelinen noktada toplamda 60 MW güce sahip olan Topçam HES, yıllık toplam 198,5 milyon kilovat saat enerji üretiyor.

Topçam Barajı’nda üretilen enerji ile Ordu-Sivas ve Tokat illerinin buluştuğu konumda 100 bin evin elektrik ihtiyacını karşılıyor. Baraj ayrıca yerli enerji kaynağı olarak ülke ekonomisine yılda yaklaşık 60 milyon TL katkı sağlıyor.

Topçam barajı bir yandan 100 bin evi aydınlatırken bir yandan kafes balıkçılığı ile su ürünleri üretimine katkıda bulunuyor. Baraj gölünde 3 şirket kafes balıkçılığı üretimi yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.