30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


OPEC’in Petrol Üretimi Son 10 Yılın En Düşük Seviyesinde

AVUSTURYA (Enerji Portalı) – Son dönemlerde petrol üretiminde yaşanan düşüşte son noktada en yüksek düşüş seviyesine ulaşıldı.

OPEC üyesi ülkelerin daha önceki anlaşma seviyesinden bile daha çok üretim kısıtlamasına gitmelerinden dolayı ham petrol üretimi son 10 yılın en düşük seviyesine düştü. Diğer yandan Libya’daki petrol limanı blokajının da bunun üzerinde etkisi olduğu belirtiliyor.
 
Suudi Arabistan başta olmak üzere Viyana’da yapılacak OPEC toplantısında daha çok üretim kısıtlama getirilmesi planlanırken, Rusya bu toplantıya katılmayacağını açıkladı.

OPEC, Çin’deki koronavirüs salgını petrol fiyatlarını ayı piyasasına baskıladıktan sonra petrol ve petrol fiyatlarındaki düşüşü durdurmanın ya da Brent ve WTI’nin geçen hafta 2008 mali krizinden bu yana en düşük seviyeye gerilemesinin bir yolunu arıyor. Bu hafta yapılan kıyaslamalar, kayıplarının bir kısmını OPEC‘in daha derin üretim kesintileri ilan etme beklentileri nedeniyle telafi etti.

Sadece Irak ve Nijerya, daha fazla petrol pompaladı. Ancak bu hala üretim düşüşü uyum seviyelerini yüzde 100’ün üzerinde, yüzde 128’de tuttu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.