30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


OPEC Üyeleri Petrol Üretiminin Azaltılmasını Kabul Etmedi

VİYANA (Enerji Portalı) – Rusya, Suudi Arabistan’ın talep ettiği büyüklükte bir üretim indirimine gitmeyi reddetti. OPEC görüşmelerinin ardından üretim kısıntıları konusunda bir anlaşmaya varılmadan sona ermesi ile birlikte petrol düşüşünü sürdürmeye devam ediyor.

Rusya, Suudi Arabistan’ın talep ettiği büyüklükte bir üretim indirimine gitmeyi reddetti. OPEC (Organization of Petroleum Exporting Countries, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü) görüşmelerinin ardından üretim kısıntıları konusunda bir anlaşmaya varılmadan sona ermesi ile birlikte petrol düşüşünü sürdürmeye devam ediyor. Petrol fiyatları varil başına 51 dolara doğru eğilim gösterdi.

OPEC’in günlük 1 milyon varil üretim kısıntısına gitmesine ilişkin teklif belirsizlikte kaldı…

Vadeli petrol kontratları New York’ta yüzde 0.8 kadar düştü ve kayıplarını üçüncü güne taşıyarak haftalık kazancını yüzde 0.5’e daralttı. Suudi Arabistan Enerji Bakanı Khalid Al-Falih, Viyana’da yaptığı açıklamada, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu’nun Cuma günü ortakları ile tekrar bir araya geldiğinde bir anlaşmanın çıkıp çıkmayacağından emin olmadığını söyledi. Grubun günlük 1 milyon varil üretim kısıntısına gitmesine ilişkin teklif belirsizlikte kaldı.

Petrol fiyatları, Ekim ayında gördüğü 4 yılın en yüksek seviyesinden yüzde 30 düştü…

Petrol fiyatları, ABD’nin İran’a yaptırım uygulamasına karşın bazı ülkelere bu ülkeden petrol ithalatı için ayrıcalık sağlaması ve aynı zamanda ABD’de stoklar ve üretimin artmasının aşırı arza ilişkin endişeleri körüklemesi sonucu, Ekim ayında gördüğü 4 yılın en yüksek seviyesinden yüzde 30 düştü. Suudi Arabistan Enerji Bakanı günlük 1 milyon varillik üretim kısıntısının piyasayı dengeye getirmeye yeteceğini kaydetti, ancak bu miktarın piyasadaki aşağı yönlü beklentiyi kırmaya ve fiyatları yukarı yönde desteklemeye yetip yetmeyeceği konusunda belirsizlik halen sürdüğü görülüyor.

Ocak vadeli Batı Teksas petrolü (WTI) 51.49 dolardan haftayı kapattı…

Ocak vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 40 sent düşerek varil başına 51.09 dolara kadar indikten sonra Tokyo saati ile 13:12’de 51.20 dolara geldi. Fiyatlar Perşembe günü yüzde 2.7 düşüşle 51.49 dolardan kapandı. Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 22 üzerinde oldu.

Şubat vadeli Brent petrolü, 59.63 dolardan haftayı kapattı…

Şubat vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, Perşembe günü yüzde 2.4 düştükten sonra 43 sent kaybederek varil başına 59.63 dolara indi. Kontrat bu hafta yüzde 1.6 yükseldi ve sekiz hafta süren düşüş serisini sonlandırmaya yöneldi. Küresel gösterge Brent petrolü, Şubat vadeli WTI’a kıyasla 8.21 dolar primli işlem gördü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.