30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


OPEC Petrol Üretimi Kapasitesini Düşürmeye Hazırlanıyor

VİYANA (Enerji Portalı) – OPEC, petrol üretiminde azaltmaya gidecek. Viyana’da toplanan OPEC üyeleri azaltma kararında anlaşırken ne kadar bir üretim yapılacağı ile ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

OPEC (Organization of Petroleum Exporting Countries, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü) petrol üretiminde azaltmaya gidecek. Viyana’da toplanan OPEC üyeleri azaltma kararında anlaşırken ne kadar bir üretim yapılacağı ile ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

OPEC dışı ülkelerin bakanlarının da katılacağı bugünkü toplantı sonrası, hem OPEC üyesi hem de aralarında Rusya’nın da bulunduğu OPEC dışı ülkelerin alacağı kararın kamuoyuyla paylaşılacağı bildirildi…

Suudi Enerji Bakanı Khalid al-Falih bugün gazetecilere yaptığı açıklamada günlük 1 milyon varillik üretim kısıtlamanın yeterli olacağını söyledi. Bakan Al-Falih “Henüz bir anlaşma yok, Rusya hala seçenekleri değerlendiriyor. Anlaşma olsa da olmasa da sonuçlarına hazırız. Tüm ülkeler yükü eşit biçimde paylaşmalı. Petrol fiyat seviyesiyle ilgili ABD ile görüşmedik.” dedi.

Petrol fiyatları sabah saatlerinde Suudi Enerji Bakanı Khalid al-Falih’in beklenenden daha az üretim kısıntısı önerisi sonrası %3’ten fazla düşmüştü. Brent petrolün varil fiyatı %5’e yakın düşüşle 58.83 doları görmüştü. Batı Teksas petrolü (WTI) de %3.1 kayıpla 50.93 dolara inmişti…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir