30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


OPEC Petrol Konusunda Karara Varamadı!

VİYANA (Enerji Portalı) – Dün gece yapılan toplantıda, OPEC’in ham petrol üretim kesinti miktarını artırması konusunda karara varılamadı.

OPEC yetkililerinin bir anlaşmaya varması beklenenden daha uzun sürdü. Üreticilerin daha derin üretim kesintileri için yaptığı görüşmeler Perşembe gecesi geç saatlere kadar sürdü.

Suudi Arabistan ve Rusya’nın da bulunduğu günün başlarında yapılan ön görüşme toplantısında, üreticilerin durgun ham petrol piyasası ele alındı. Ham petrol piyasasına asansör açmak için mevcut 1.200 varil üretim düşüşünü günde 500.000 bin varile artırmaları önerildi.

Rusya’nın enerji bakanı Alexander Novak yaptığı açıklamada, 20 Mart’a kadar petrol üretimini durdurmaya karar verdiğini açıkladı.

Suudi Arabistan’ın enerji bakanı Prens Abdulaziz bin Salman, OPEC sekreteryasından saat 23: 00’dan kısa bir süre sonra çıktıktan sonra, sabah Rusya ve diğer OPEC üyesi olmayan kişilerle konuşmadan önce bir anlaşmaya varamayacaklarını söyledi.

Anlaşmanın Cuma günü kararlaştırılıp karaklaştırılamayacağı sorusuna Salman, “ İnşallah” diye cevap verdi.

Viyana’daki toplantıya katılan tüccarlar ve analistler, 500.000 varil/ gün ek indirimin, petrol fiyatlarının anlamlı şekilde daha yüksek olması için yeterli olmayacağı konusunda uyardılar.

Günün erken saatlerinde analistler, grubun “sürpriz” yapmaya çalıştığı gibi, belki de 800.000 varil / gün’ e kadar daha büyük bir kesim açıklayabileceğini öne sürmüştü.

Kaynak: Ft

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.