30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


OPEC Gelecek 5 Yıl İçinde Petrol Üretiminde Büyük Artış Bekliyor

İSTANBUL (Enerji Portalı) – OPEC’in raporuna göre, dünya petrol üretimi önümüzdeki beş yıl boyunca yeni rekorlara yönelecek. Hava yollarından gelen talepteki genişleme, elektrikli otomobillerin gelişini dengeleyecek.

OPEC’in yıllık Dünya Petrol Görünümü Raporu, üretim tahminlerini yukarı doğru önemli ölçüde değiştirdi. Üretim artışının çoğu, ABD ve Fransa’nın talep artışına öncülük etmesiyle birlikte, ABD’deki üreticilerden gelen patlayıcı büyümenin yol açtığı Opec dışındaki ülkelerden gelecek.

Opec, küresel petrol talebinin 2040 yılına kadar günde yaklaşık 112 milyon varile ulaşmasını bekliyor. Bu bugünkü 100 milyon varil seviyesinden ve geçen yılki projeksiyonlardan daha yüksek.

Kömür, iklim değişikliği üzerindeki etkisi konusunda endişelere rağmen rekor miktarda yakılmaya devam edecek. Opec, OECD ülkelerindeki kömür kullanımının 2040 yılına kadar üçte bir oranında düşeceğini tahmin ediyor, ancak gelişmekte olan ülkelerde yüzde 20 oranında artacak.

Havayolları sektörü dünyanın en hızlı büyüyen tek petrol kullanıcısı olacak ve tüketimi 2040’a kadar yılda ortalama yüzde 2,2 artacak. Ancak, en büyük mutlak büyümenin karayolu taşımacılığından gelmesi bekleniyor.

Dünyanın dört bir yanındaki yollardaki araç sayısının, 2040’da şimdi 1.1 milyardan 2.4 milyara çıkması bekleniyor. OPEC, merkezi senaryosunda, elektrikli araç sayısının 320 milyona ulaşmasını bekliyor fakat güçlü bataryalar hızla geliştiği bir senaryoda bu rakam 720 milyona çıkabileceği öngörülüyor.

Raporda, elektrikli otomobiller için yüksek olan tahminin gerçekleşmesi halinde, petrol talebinin 2040 yılına kadar günlük petrol üretiminin 112 milyon varil yerine 109 milyon varile hafifçe kaymasının söz konusu olacağı belirtildi.

Raporda yer alan tahminlere göre, yenilenebilir enerji üretimi 2040 yılına kadar hızla artacak ancak küresel enerji talebinin sadece yüzde 20’sini karşılayacak.

İlgili Konular

Fosil Yakıtlar Nelerdir?

Petrol Fiyatları 4 Yılın Zirvesinde

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.