30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Ön Ödemeli Doğalgaz Sayaçlarında “TL” Dönemi Başladı

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), ön ödemeli doğalgaz sayaçlarında “metreküp” ya da “kontör” yüklenmesi uygulamasının yerine “TL” yükleme işleminin getirilmesine ilişkin yönetmelikteki değişiklik Resmi Gazetede yayımlandı.

EPDK’nın, “Doğal Gaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği”nin 4’üncü maddesindeki değişikliğe ilişkin ilanı bugünkü Resmi Gazetede yayımladı.

Buna göre, “Sistemde kullanılmakta olan mevcut ön ödemeli sayaçlara Türk Lirası yükleme/Türk Lirası düzeltme/Türk Lirası satış yöntemleri uygulanabilir. Dağıtım şirketi uygulayacağı yöntemi kurul onayına sunar. Kurul gerekli görmesi halinde sunulan uygulama yönteminde değişiklik yapar ve uygulama yöntemi kurul onayı ile yürürlüğe girer. Uygulama yönteminde kurul onayı olmaksızın değişiklik yapılamaz. Bu fıkranın yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla satın alması tamamlanmış olan doğal gaz alımları için bu fıkra hükmü uygulanmaz.”

– Fiyat hareketleri “ön ödemeli sayaçlara” anında yansıyacak

Daha önceki uygulamaya göre, ön ödemeli sayaç aboneleri kullanacakları doğalgaz miktarı kadar “metreküp” yüklemesi yapıyordu. Bu sayede aboneler yukarı yönlü fiyat hareketlerinden yeni yükleme yapana kadar etkilenmiyordu.

Bu durum her ne kadar ön ödemeli abonelerin lehine olsa da diğer doğalgaz tüketicileri fiyat hareketlerinden anında etkilendiği için haksız bir durum oluşuyordu, ayrıca oluşan fiyat farkını da dağıtıcı firmalar üstleniyordu.

EPDK’nın metreküp yükleme uygulamasını kaldırıp bunun yerine TL yükleme uygulamasını getirmesiyle fiyat hareketleri ön ödemeli sayaçlara da anında yansıtılabilecek ve bu dengesiz durum ortadan kalkmış olacak.

Ankara’da 900 bin dolayında abonede ön ödemeli sayaç bulunuyor. Kütahya’da ve İstanbul’un bir bölümünde de aboneler ön ödemeli doğalgaz kullanıyor. Ankara’da abonelerin sayaçlarında 300 milyon metreküp dolayında gaz bulunuyor.

2 yorum

  • muhammet mustafa dedi ki:

    Marketten 100 liralık alışveriş yaptınız parasını ödediniz.. 1 Hafta sonra marketçi peynire %10 zam geldi diye kapınıza gelip sizden para istiyor.. OLAY TAM OLARAK BU! Parasını ödeyip satın aldığım gaza zam yapmak.. Bir sonraki gaz alışımızda zaten zamlı alıcaz bari aldığımıza, elimizdekine, cebimizdekine göz dikmeyin!

  • Uner dedi ki:

    10daireli bir apartmanın yöneticisiyim, kazanı bakımdan geçirdik 2018 yılından bir miktar gazımız kaldı onun üzerine 2019 Yili Mayıs,Haziran,Tammuz,Agustos,Eylul,Ekim Kasim aylarin da gaz alarak yakmaya basladik.29.07.2018 tarihinde cikan kararname 2019 yilinin 12.ayi da uygulaniyor.2018 yilinin Agustos ayinda uygulansaydi gidip gaz almazdim.Bu uygulama etikmi 80 yas uzerindeki ev sahiplerinin cezalandirilmasi ceplerindeki uc kurus paraya goz dikilmesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.