30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


OMV Samsun Elektrik GM Korkut Öztürkmen “Doğal Gaz Santrallerinin Gelecekteki Rolü” Oturumunda Konuştu

24. ICCI Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı’ndaki ‘Doğal Gaz Santrallerinin Gelecekteki Rolü’ oturumunda konuşan OMV Samsun Elektrik Genel Müdürü Korkut Öztürkmen“Dengeli bir enerji portföyüne sahip olmak ülke olarak önceliklerimiz arasında. Doğal gaz ve doğal gaz santralleri gelecekte de bu güvenceyi sağlayan en önemli kaynak olmaya devam edecek” dedi.

Enerji sektörünün en büyük oyuncularını bir araya getiren ICCI Powered by POWER-GEN – 24. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı bugün İstanbul’da başladı. Bu yıl 24.’sü düzenlenen Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı’nın birinci gününde OMV Samsun Elektrik Üretim A.Ş. Genel Müdürü Korkut Öztürkmen ‘Doğal Gaz Santrallerinin Gelecekteki Rolü’ konulu oturuma başkanlık etti. Oturuma Limak Enerji CEO’su Birol Ergüven, TÜRKOTED Onursal Başkanı Özkan Ağış ve Zorlu Enerji Yatırımlar İşletme ve Bakımdan Sorumlu Genel Müdürü Ali Kındap konuşmacı olarak katıldı.

Açılışta konuşan Öztürkmen “Halen dünyadaki enerji üretiminin yüzde 21’i doğal gazdan sağlanıyor. Yapılan araştırmalar da gösteriyor ki OECD Avrupa bölgesindeki doğal gaz tüketimi, 2040 yılına kadar ortalama yüzde 1,3 oranında büyüyecek. Elektrik sektörü bu büyümenin yarısından fazlasını oluşturacak. 2020’den 2040’a kadar enerji üretimi için doğal gaz kullanımında yılda ortalama yüzde 3,6 artış olması öngörülüyor, ki bu oran tüm diğer enerji kaynaklarınkinden daha yüksek” dedi.

BÖLGESEL ENERJİ MERKEZİ TÜRKİYE

Türkiye açısından ise sistemin işlemesi, enerji arz güvenliği ve sürdürülebilirlik açılarından doğal gaz santrallerinin çok önemli olduğunu vurgulayan Samsun Elektrik Genel Müdürü Öztürkmen, son 10 yılda Türkiye’nin elektrik ihtiyacının ikiye katlandığını ve bu ihtiyacın karşılanmasında doğal gaz santrallerinin hatırı sayılır bir paya sahip olduğunu söyledi.

Öztürkmen konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ülkemizde 288 tane doğal gaz santrali bulunuyor ve geçen yıl Türkiye’nin elektriğinin yüzde 38’i bu santrallerde üretildi. Yeni nesil doğal gaz santralleri, hızlı devreye alma ve operasyonel esneklikleri dolayısıyla Türkiye enerji arzının sigortası durumunda. Bu santraller Türkiye’nin bölgesel bir enerji merkezi olma hedefine ulaşmasında ve Türkiye’de sürdürülebilir bir enerji politikasının tesis edilmesinde belirleyici bir role sahip olacak. Sektörün bir temsilcisi olarak inanıyorum ki, dengeli bir enerji portföyüne sahip olmak ülke olarak önceliklerimiz arasında yer almaya; doğal gaz ve doğal gaz santralleri de bu güvenceyi sağlayan en önemli kaynak olmaya devam edecek.”

OMV Samsun Elektrik, enerji sektörünün en büyük markalarını buluşturan, 4 Mayıs’a kadar sürecek 24. ICCI Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı’nın özel sponsorluğu ile birlikte enerji sektörünün en önemli ödüllerinden biri olan ICCI Enerji Ödülleri’nin de platin sponsorluğunu üstlendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.