30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


OMV, Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde

İSTANBUL (Enerji Portalı) – OMV, Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’ne (DJSI World) giren tek Avusturyalı şirket oldu.

OMV şirketinden yapılan açıklamaya göre, DJSI, dünya çapında önde gelen şirketlerin yönetim kaliteleri ve potansiyel gelecek performanslarını, geleneksel finansal analizlere sürdürülebilirlik kriterini de entegre ederek değerlendiriyor.

Bu sayede yatırımcıları, kalıcı değer yaratabilecek yatırım fırsatlarını belirleyebilmek için daha çok ve daha doğru bilgiye dayalı yatırım kararlarına yönlendiren Dow Jones Sürdürülebilirlik Dünya Endeksi, uzun vadeli ekonomik, çevresel ve sosyal kriterlerin değerlendirilmesine dayalı olarak sürdürülebilir liderlik açısından S&P Global Endeksi’ndeki 2 bin 500 şirketin ilk yüzde 10’luk dilimini oluşturuyor.

– “Bu başarı, enerjide yeni bir döneme geçilmesine de katkıda bulunuyor.”

OMV Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Rainer Seele, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

“Günlük faaliyetlerimizin yanı sıra stratejimizin bir parçası olan yoğun sürdürülebilirlik konusundaki çabalarımızla kurumsal sürdürülebilirlik için “altın standardı” temsil eden RobecoSAM’ın finansal, çevresel, sosyal ve yönetişim (ESG) faktörlerini sağladık. Bunun da derecelendirme kuruluşları tarafından da takdir edilmesinden dolayı gurur duyuyoruz. Bu başarı, petrol ve doğal gazın en sorumlu şekilde üretilmesine ve pazarlanması konusundaki özverimizi teyit ederken, enerjide yeni bir döneme geçilmesine de katkıda bulunuyor.”

– OMV hakkında

2017 yılında elde edilen 20 milyar avroluk grup satış hacmi ve yaklaşık 20 bin 700 çalışanıyla OMV Aktiengesellschaft, Avusturya’nın en büyük halka açık şirketlerinden biri.

OMV, Romanya ve Avusturya’da güçlü bir yapıya sahiptir ve diğer temel faaliyet bölgeleri olan Kuzey Denizi, Orta Doğu, Afrika ve Rusya ile dengeli bir uluslararası portföyü sürdürüyor.

Yıllık toplam işleme kapasitesi 17,8 milyon ton olan üç tane rafineri ve 2017 yılı sonu itibariyle 10 ülkede 2 bin dolum istasyonu işleten OMV, Avusturya ve Almanya’da doğal gaz depolama tesislerine sahip ve bağlı ortaklığı Gas Connect Austriam GmbH, Avusturya’da bir doğal gaz boru hattı şebekesini de işletiyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.