30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Okyanus seyahatinin geleceği için hidrojenli tekneler

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Dünyanın ilk hidrojenle çalışan gemisi Energy Observer’ın kaptanı Jérôme Delafosse, hedeflerinin yüzde 100 kendine yetebilen bir tekne yapmak olduğunu söyledi.

Jérôme Delafosse, yaptığı açıklamada, son 20 yıldır denizde çalıştığını, belgesel filmleri çektiğini söyledi.

Çok fazla derin deniz dalışı yaptığını ve birçok farklı tekneyle yelken açtığını ama çoğu zaman kirlettiğini belirten Delafosse, “Yolculuklarım sırasında, insanların okyanus üzerindeki ve genel olarak çevre üzerindeki etkisini gerçekten görebiliyordum. Her zaman bir tanık olmaktan bıktım – daha iyisi için bir değişiklik yapmak istedim.” dedi.

Delafosse, “Hedefimiz gerçek yüzde 100 kendi kendine yeterli bir tekne yapmak. Energy Observer yüzen bir laboratuvardır. Teknolojileri geliştirmek istiyorsanız, zamana ihtiyacınız var. Umarım 6 yıl yeterlidir. Her yıl teknede bir şeyler değiştiriyoruz. Bu yıl bazı güneş panelleri ekledik, gelecek sene başka bir şey ekleyeceğiz ya da kaldıracağız.” ifadelerini kullandı.

                       Toyota, Energy Observer’a Sponsor Oldu

“Teknede çalışmaya başladığım gün, bunun işe yarayacağını biliyorduk, bir rüya üzerinde çalışmadığımızı biliyorduk.” diyen Delafosse, şöyle devam etti:

“Destekleyen güçlü bir teknoloji var, harika mühendisler. Bu projede 40’tan fazla mühendis çalışıyor, ancak denize çıktığımız ilk gün büyülü bir şeydi. O zaman sahip olduğunuz hissi tamamen şaşırtıcı. Yıllardır bu şeyleri geliştirdikten ve bazen ne yaptığımızdan şüphe duyduktan sonra, enerjimizi aslında bir benzin istasyonu değil, doğadan aldığımız gerçeğinden dolayı çok güçlü duygular hissettik.”

Delafosse, petrolün 50 yıl içinde lityum ile aynı olacağına dikkati çekerek, “Lityum bir gün tükenecek, ama her yerde hidrojen var, evrendeki en yaygın moleküldür. Okyanuslarda, etrafımızdaki havada suda var. Her yerdedir, bu yüzden kullanabileceğimiz yenilenebilir enerjileri depolamanın en iyi yolu olduğunu düşünüyoruz fakat daha düşük maliyetle ve daha fazla verimlilikle nasıl üretileceğini öğrenmeliyiz.” şeklinde konuştu.

– “Hidrojen depoladıktan 10 yıl sonra bile kullanılabilir”

Kaptan Delafosse, hidrojeni nasıl sakladıklarını şöyle anlattı:

“Önce deniz suyunu tuzdan arındırıyoruz, onu deiyonize ederiz, hidrojen moleküllerini serbest bırakmak için elektroliz ederiz ve daha sonra onu 350 bar basınca sıkıştırdığımız tanklara pompalarız. Tanklara girdiğinde, güç veya enerji kaybetmezsiniz çünkü piller sadece enerji tüketir. Hidrojen depoladıktan 10 yıl sonra bile kullanılabilir. Bu gelecek için çok iyi, çünkü çok miktarda hidrojen depolayabileceğiniz anlamına geliyor.”

“Hidrojen ile ilgili temel sorun, onu nasıl üreteceğimiz.” diyen Delafosse, “Gerçekte, tam kapasitede olduğumuz zaman gemide yaklaşık 62 kilogram hidrojen tutuyoruz. Bu yaklaşık 2 megavatlık bir enerjidir. Fakat bu 2 megawatt’ı üretmek için yaklaşık 4.7 megavatlık yenilenebilir enerjiye ihtiyacımız var. Bu serbest enerji, ancak üretmek için uzun zaman alabilir. Teknolojiyi daha kolay üretmek için geliştirmemiz gerekiyor. Bu elektroliz tekniği tüm hidrojen üretiminin yaklaşık yüzde 2’sini oluşturmaktadır. Bugün piyasada bulunan hidrojenin yüzde 98’i petrol veya gazdan üretilmektedir. Elektrolizi daha iyi geliştirmeliyiz,Dünyayı dekarbonize etmenin en iyi yolu budur.” ifadelerini kullandı.

Delafosse, özel ortaklarının hepsinin tamamen farklı ufuklardan geldiğini ve hepsinin de hidrojene ihtiyacı olduğunu belirterek, “Hidrojen, bugün kullandığımız birçok fosil enerjinin yerini almak için kullanılabilir (evler, tekne motorları, küçük feribotlar, arabalar…) Bize göre, bu gelecek için büyük umut, her yerde hidrojen kullanılabilir.” dedi.

– Dünya turu

Energy Observer (Enerji Gözlemcisi) Projesi, yenilenebilir enerjilere geçiş sürecini hızlandıracak somut, yenilikçi ve başarılı çözümler üretme amacına yönelik deneysel bir tekne yapımı ve onun temiz enerji kullanarak gerçekleştireceği 6 yıllık dünya turu ekspedisyonunu içermektedir. Proje, enerjiyi doğayı yok edip, ona zarar vermeden yine doğadan elde edilebilecek bir dünyanın mümkün olduğu vizyonuyla hareket ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.