İSTANBUL (Enerji Portalı) – Güneş enerji şirketi “I-SUN Enerji” ile “Heliatek”ın işbirliğinde Türkiye’deki özel bir okulun dış cephesine gerçekleştirilecek uygulama ile yılda 2 bin 500 kWh elektrik üretilecek.

Dünyada güneş filmlerinde son teknoloji olarak gösterilen ince film panel olan “HeliaFilm”i Türkiye’ye getiren “I-SUN Enerji” ile “Heliatek, bu panelle Türkiye’de özel bir okulun dış cephesinde gerçekleştirilecek projeyle yılda ortalama 2 bin 500 kWh elektrik üretmeyi amaçlanıyor.

I-SUN Enerji Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Veysel Sarıkaya, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, şirket olarak, solar enerjiyi gündelik hayatın parçası yapmak ve yenilikçi uygulamaları tüm insanlarla buluşturmak için çalıştıklarını söyledi.

Güneş enerjisine dair çevreci ve yenilikçi fikirler geliştirerek, uzun vadeli en etkili çözümleri Türkiye’ye taşımayı en büyük hedef olarak gördüklerini ifade eden Sarıkaya, “Türkiye’de uygulamalarımızı yaygınlaştırıp yatırımımızı artırarak ülke ekonomimize de büyük katkı sağlayacağız.” dedi.

– “Türkiye’de enerji üretimini daha sürdürülebilir hale getirebileceğiz”

Heliatek’in Yönetim Direktörü ve CFO’su Jan Kiel ise Türkiye’nin güneş enerjisi üretiminde iklim açısından çok uygun bir ülke olduğunu, bu nedenle İstanbul’da bu şekilde başarılı bir başlangıç yapmaktan çok memnun olduklarını dile getirdi.

I-SUN Enerji ile güneş enerjisi alanında mükemmel bir teknolojik anlayışa sahip olan önemli bir ortağa sahip olacaklarını belirterek, bu ortaklık ile Türkiye’de enerji üretimini daha sürdürülebilir hale getirebileceklerini ve böylece karbon emisyonlarını azaltmakta önemli bir katkıda bulunabilmeyi amaçladıklarını dile getirdi.

– HeliaFilm Nedir?

İnce ve hafif yapısı sayesinde, geleneksel güneş paneli teknolojisine göre daha fazla kullanım alanına sahip HeliaFilm, en az 10 santimetre yarıçapa kadar esneyebilen yapısı ile güneş filmlerine zarar gelmesini engellemekle birlikte üzerinde kir tutmamasını da sağlıyor.

En önemli özelliklerinin yüzde 25 verimlilik ile kolay taşınma, daha az işçilikle montaj edilme ve binaya daha az yük oluşturma olduğu belirtilen ürünün en önemli özellikleri arasında, yük kapasitesi yetersiz olan yerlerde risk taşımaması, çatı penetrasyonu gerektirmemesi, tek bir mühendislik aşaması ile detaylı planlamaya ihtiyaç duymaması, rüzgar yükü oluşturmaması ve çatının işlevselliğini zedelememesi de yer alıyor.