30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Offshore Rüzgar Enerjisi Santrali Alanında İki Büyük Proje!

ÇİN (Enerji Portalı) – Çin ve Hollanda’da büyük şirketler tarafından toplam 10,5 GW kapasiteli iki önemli Offshore RES kurulumu planlanıyor.

Çin kamu enerji şirketi China Energy, Fransız EDF ile Jiangsu Eyaleti’nde 502 megawatt kapasiteye sahip offshore rüzgar santrali inşa edecek. China Energy ile Fransız enerji şirketi EDF’in projesi, Çin’in ulusal çapta yabancı bir şirketle gerçekleştireceği ilk yatırım olma özelliğini taşıyor.

Şirketler, bu kapsamda Doğu Çin eyaleti Jiangsu’da bulunan Dongtai kentinde 502 megawatt kapasiteli denizüstü (offshore) rüzgâr enerjisi santrali (RES) projesi geliştirmek üzere bir anlaşma imzaladı. Santral için yaklaşık 1,13 milyar dolar yatırım yapılması öngörülüyor.

Santralin yılda 1,39 milyar kilovatsaat elektrik üreterek 2 milyon insanın elektrik ihtiyacını karşılayabileceği hesaplanıyor. Santralin üretimi aynı zamanda 441 bin 900 ton kömürden elde edilebilen enerjiye karşılık geliyor. Söz konusu santral, yatırımcı şirketler tarafından finanse edilirken ilk elektrik üretiminin 2021 başına başlaması planlanıyor.

Hollandalı üç dev 10 GW’lık Offshore RES kuracak…

Hollanda merkezli şirketler Shell, Gasunie ve Groningen Seaports, Hollanda sularında kuracakları 10 gigawatt (GW) kapasiteli offshore rüzgar santralinin elektriği ile hidrojen üretimi yapacak. Royal Dutch Shell Plc, gaz şebeke operatörü Gasunie ve liman işletmecisi Groningen Seaports, Hollanda’nın Kuzey’inde bir yenilenebilir hidrojen projesi için iş birliğine gidecek. Shell’den yapılan açıklamaya göre, NortH2 projesinde fizibilite çalışmaları 2020’de başlayacak.

Projede ilk etapta 2030’a kadar 4 GW seviyesinde offshore kapasitesi oluşturulması planlanırken, bu kapasite 2040’a kadar 10 GW’a çıkarılacak. Projeyle 2040’a kadar yıllık 800 bin ton yeşil hidrojen üretimi üretilmesi hedefleniyor.

Schaalgrootte grootste troef windpark Groningen | BNR Nieuwsradio
Kaynak: Enerji Panorama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.