30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Off-grid Güneş Enerjisi Sistemleri, Afrikalıların Refahını Arttırıyor

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Küresel Şebeke Dışı Güneş Birliği (GOGLA), Doğu Afrika’da kurulan şebeke dışı (off-grid) güneş enerjisi sistemlerinin, hane halkının gelirlerinde önemli bir artışa yol açtığını bildirdi.

GOGLA, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri BM Yüksek Düzeyli Forumunda, Doğu Afrika’daki şebeke dışı güneş sistemlerinin ekonomik etkilerini değerlendiren yeni bir rapor yayınladı. Raporda, 2 bin 300 hane halkından alınan veriler, bölgede konuşlandırılan güneş sistemlerinin hane halklarının yaşamları üzerinde önemli bir etkisi olduğunu ortaya koydu.

Veriler, zamanda bir güneş sistemi tesis etmiş olan hanelerin yüzde 58’inin elektrik erişimi sayesinde daha fazla çalıştığını gösteriyor. Ek olarak, hanelerin yüzde 36’sının aylık ortalama gelirleri 35 dolar artıyor. Bu, söz konusu bölgede yaşayan hane halkının aylık ortalama gelirinin 50’sine denk geliyor.

Raporda, ankete katılanların elektrikli aydınlatma sayesinde işlerine veya ev işlerine yüzde 44 daha fazla zaman harcayabileceklerini beyan ettikleri bildirildi. Bu iyileşme, hane halkı ve işletme sahiplerinin ekonomik faaliyetlerini arttırıyor.

Akıllı telefonlar gibi teknolojiler kullanma olasılıkları daha fazla olduğunda,

Rapora göre, katılımcıların yüzde 11’i şebeke dışı güneş sistemlerinin elektrifikasyonunu takiben yeni bir işe başladıklarını bildirdi. Hanelerin yüzde 7’sinde hane halkının en az bir üyesi, güneş enerjisi dağıtımı sonucunda yeni bir işe girdi.

GOGLA Genel Müdürü Koen Peters, açıkladıkları yeni raporun, şebeke dışı güneş sistemlerinin gelişmekte olan ülkelerin ekonomik ve sosya gelişiminin hızlanması açısından büyük fırsat olduğunu gösterdiğini söyledi.

Hükümetlerin off-grid sistemlerin ekonomik etkileriyle ilgilendiklerini kendilerine ilettiklerini aktaran Peter, “Bu raporun gösterdiği gibi, şebeke dışı güneş enerjisi sistemlerinin önemli ölçüde doğrudan ekonomik etkileri bulunmaktadır. Politika yapıcılarını, hazine ve enerji departmanlarını şebeke dışı şirketlerle, bankalarla ve kurumlarla birlikte çalışarak, şebeke dışı güneşin önündeki engelleri ortadan kaldırmaya ve enerji erişimini hızlandırmak için bir yol inşa etmeye çağırıyoruz.” ifadelerini kullandı.

GOGLA, dünyada elektriğe erişimi olmayan 1,1 milyar insanın bulunduğunu ve çoğunun Afrika ya da Asya’da olduğunu vurguluyor.

Genellikle düşük ekonomik faaliyet gösteren ülkelerde, şebeke altyapısı genişlemeleri ciddi şekilde maliyetlidir ve son tüketiciler için enerji fiyatlandırması üzerinde olumsuz etkileri vardır. Elektrik arzının sağlanamamasıyla birlikte, kârlı ekonomik faaliyetlerin başlaması güçtür. Şebeke erişimi olmayan kırsal alanlar için off-grid güneş enerjisi sistemleri büyük imkanlar sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir