30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


OECD Türkiye’nin 2020’de Yüzde 2.9 Daralmasını Bekliyor

FRANSA (Enerji Portalı) Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), yayınladığı son bildirgede 2020 Türkiye ekonomisine ilişkin tahmini yüzde 4,8’den 2,9’a çekti. Bildirgeye göre OECD ülkeleri arasından sadece Çin’in yüzde 1,8 ile büyüme kaydetmesi bekleniyor.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) Ara Dönem Ekonomik Görünüm Raporu yayımlandı.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle küresel ekonominin görünümünün hala son derece belirsiz olduğunu ve bu nedenle küresel ekonomik daralma tahmininin Haziran ayında açıklanan% 6’dan% 4,5’e düştüğünü belirtti.

Raporda, Covid-19 salgınının ekonomiye ve topluma ağır bir yük getirdiğine dikkat çekilirken, 2020’nin ikinci çeyreğinde küresel üretimin 2019 sonuna göre% 10’un üzerinde düştüğüne işaret edildi.

Rapor, salgın sırasında ekonomik faaliyet üzerindeki kısıtlamaların ülke çapında değil yerelde devam edeceği tahminlerini içeriyor ve Covid-19’a karşı aşının 2021’in ikinci yarısına kadar yaygın olarak bulunmayacağını varsayıyor.

OECD’NİN BÜYÜME TAHMİNLERİ

  • Amerika Birleşik Devletleri dünyanın en büyük ekonomisi ve bu yıl% 3,8 küçülecek, ancak kayıplarını telafi etmek için gelecek yıl% 4 büyüyecek.
  • Euro Bölgesi için 2020’de öngörülen yüzde 9,1 küçülme tahmini yüzde 7,9’a düşürüldü, gelecek yıl ise yüzde 5,1 büyüme öngörüldü.
  • OECD ülkeleri arasından en fazla küçülen ülkelerden birinin İngiltere olması bekleniyor. Ülke ekonomisi için 2020 yılı küçülme tahmini yüzde 11,5’ten yüzde 10,1’e çekilirken, gelecek yıl yüzde 4 büyüme olacağı varsayılıyor.
  • Raporda, 2020’de Türkiye, Çin, ABD ve Avrupa ekonomileri için yukarı yönlü, son haftalarda Covid-19 salgınından en fazla etkilenen ülkeler olan Arjantin, Hindistan ve Meksika ekonomileri ise aşağı yönlü revizyon yapıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.