30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Ödüllü “Sıfırdan Başlıyoruz” Yarışması Başvuruları Devam Ediyor!

ANKARA (Enerji Portalı) – Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirilen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde uygulanan Sıfır Atık Projesi’nde, ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencileri “Sıfırdan Başlıyoruz” ile yarışacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirilen ve Türkiye genelinde pek çok kamu kurum ve kuruluşu tarafından da uygulanan Sıfır Atık Projesi’nde, düzenlenen yarışma ile yeni fikir ve projelere destek verilecek. İlkokul, Ortaokul, Lise ve Üniversite öğrencilerinin farklı kategorilerde yarışacağı yarışmada Sıfır Atık konusunda farkındalık oluşturmak amaçlanıyor.

Yarışmanın genel olarak konusu sıfır atık ve değerlendirilebilen atıkların yeniden tasarlanarak farklı eserlerin ortaya konmasıdır.

İlkokul öğrencilerinin resim kategorisinde yarışacağı yarışmada ortaokul öğrencileri resim ve 3 boyutlu proje alanında yarışmaya başvurabilecek. Lise öğrencileri, fotoğraf, karikatür ve 3 boyutlu proje; üniversite öğrenceleri, fotoğraf, kısa film ve 3 boyutlu proje alanlarında yarışmaya katılabilecek. Başvurular, 2 Mayıs’ta sona erecek.

Yarışmada verilecek ödüllere, başvuru ve detaylı bilgiye buradanulaşabilirsiniz.

Kategoriler:

  • İlkokul 1-2 ve 3-4’üncü sınıflar yarışmada birlikte değerlendirilecektir. Bu yaş grubundaki öğrenciler sıfır atık ile ilgili resim kategorisinde yarışacaklardır.
  • Ortaokul 5-6 ve 7-8’inci sınıflar yarışmada birlikte değerlendirilecektir. Bu yaş grubundaki öğrenciler sıfır atık ile ilgili resim ya da geri dönüştürülebilen malzemelerden yapılmış 3 boyutlu proje çalışması kategorisinde yarışacaklardır.
  • Lise 9-10 ve 11-12’inci sınıflar yarışmada birlikte değerlendirilecektir. Bu yaş grubundaki öğrenciler sıfır atık ile ilgili fotoğraf, karikatür ya da geri dönüştürülebilen malzemelerden yapılmış 3 boyutlu proje kategorisinde yarışacaklardır.
  • Üniversite öğrencileri kategorisinde; sınıf, bölüm, lisans-önlisans ayrımı bulunmamaktadır. Üniversite öğrencileri Fotoğraf, Kısa Film ve Proje (3 Boyutlu Çalışma) olmak üzere toplam 3 kategoride yarışacaklardır. Kısa Film ve Fotoğrafların yarışmaya katılım şartlarına ilişkin detaylar ise yarışma şartnamesi içerisinde yer almaktadır.

Eser sahiplerine verilecek ödüller aşağıdaki gibi olacak:

  • İlkokul ve Ortaokul: Birincilik Ödülü: Dizüstü Bilgisayar ve Bisiklet İkincilik Ödülü: Tablet ve Bisiklet Üçüncülük Ödülü: Bisiklet
  • Lise: Birincilik Ödülü: 5.000 TL (beş bin) değerinde hediye çeki İkincilik Ödülü: 3.000 TL (üç bin) değerinde hediye çeki Üçüncülük Ödülü: 2.000 TL (iki bin) değerinde hediye çeki
  • Üniversite: Birincilik Ödülü: 15.000 TL Para Ödülü İkincilik Ödülü: 10.000 TL Para Ödülü Üçüncülük Ödülü: 5.000 TL Para Ödülü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.