30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
kontek enerji


ODTÜ KALTEV İçin KKTC’de Gün Sayılıyor

KKTC (Enerji Portalı) – Ar-Ge ve teknoloji üretiminin merkezi olacak ODTÜ KALTEV’in önümüzdeki Ocak ayında faaliyeti geçmesi hedefleniyor.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi, KKTC’ de “KALTEV” ismini verdiklerini bir AR-Ge ve teknoloji merkezi kurmaya hazırlanıyor. Merkezin kurulması için geçtiğimiz yıl başlayan çalışmalarının önümüzdeki Ocak ayında tamamlanması bekleniyor.  KALTEV’ in öncelikli araştırma alanlarının ise; bilişim, enerji, modern tarım ve güvenlik olacağı ifade edildi.

Türkiye’nin ilk teknokentinin mimarı Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin, KALTEV ile adada teknoloji odaklı kalkınma devriminin başlatıcısı olmayı hedeflediğini belirten ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök, “Bu misyonu ile ODTÜ KALTEV, Kuzey Kıbrıs’taki sayısı 100 bini geçen öğrenciyi, yüzlerce araştırmacıyı, endüstri kuruluşlarını, girişimcileri ve TÜBİTAK, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği Kalkınma ve Ekonomik İşbirliği Koordinasyon Ofisi ile sivil toplum kuruluşları gibi paydaşları bir araya getirecek” dedi.

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü Rektörü Prof. Dr. Nazife Baykal ise, KALTEV’in teknolojik üretim gerçekleştiren firmalar ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) ve dünyanın sorunlarına çözüm getirmek için çalışan inovatif araştırmacıları bir araya getirmeyi amaçladığını dile getirerek, “Kuzey Kıbrıs’ı teknoloji adasına dönüştürmek üzere başlanan ve iki yıldan kısa sürede tamamlanma aşamasına gelen ODTÜ KALTEV, ocak itibarıyla faaliyete geçecek. ODTÜ KALTEV, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni önde gelen bir bilim ve teknoloji ekosistemine dönüştürme yolunda hızla ilerliyor” diye belirtti.

KALTEV’de Enerji Yönetimi ve Yenilenebilir Enerji laboratuvarları yer alacak.

ODTÜ KALTEV’in bünyesinde, laboratuvarlar, kuluçka ve girişimcilik merkezleri ile teknoloji firmalarının yer alacağına işaret eden Baykal, ODTÜ KALTEV’de Akıllı Sistemler Laboratuvarı, İleri Malzeme Laboratuvarı, THz ve META Laboratuvarı, Enerji Yönetimi Laboratuvarı, Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı, Siber Savunma ve Kriptografi, Su Kaynakları Laboratuvarı, Sosyal Bilimler (SosyoKent) ve Akdeniz Araştırmaları Laboratuvarı’nın yer alacağı bilgisini verdi.

KALTEV’ de yeni model SosyoKent kurulacak…

ODTÜ KALTEV’de yeni bir modelin ilk kez hayata geçirileceğini aktaran Baykal, ODTÜ KALTEV SosyoKent’te, sosyal bilimlere yönelik bilimsel araştırmaların sürdürüleceğini ve toplumsal hizmet misyonu çerçevesinde üretilen bilgilerin toplumsal faydaya dönüştürülebilmesi için çalışma ve girişimlerin yürütüleceğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir