30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Ocak Ayı İndirimli Elektrik Fiyatları Belli Oldu!

İSTANBUL (Enerji Potalı)- Tüketiciler için ocak ayı indirimli fiyatları belli oldu. on güncelleme ile birlikte ev tüketicileri aynı tüketimi yaptıklarında 2018 yılının Aralık ayına göre yüzde 10 daha ucuz elektrik faturası ödeyecek.

Konut elektrik fiyatlarında indirim yapılacağı 2018 yılının son günlerinde açıklanmıştı. Bu açıklamayı takiben Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) 1 Ocak 2019’dan itibaren geçerli olacak elektrik tarifelerini ilan etti. Son güncelleme ile birlikte ev tüketicileri aynı tüketimi yaptıklarında 2018 yılının Aralık ayına göre yüzde 10 daha ucuz elektrik faturası ödeyecek.

En Güncel Elektrik Fiyat Bilgi Almak İçin enerjiportali.com/elektrik-fiyatlari/ Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Yeni tarifelere göre Aralık ayında ev kullanıcıları tüketilen her bir kWh elektrik için 0,597231 TL iken, yapılan fiyat güncellemeleri ile birlikte bu rakam Ocak ayı için 0,537508 TL oldu. Son güncelleme ile birlikte ev tüketicileri aynı tüketimi yaptıklarında 2018 yılının Aralık ayına göre yüzde 10 daha ucuz elektrik faturası ödeyecek.

En yüksek indirim aktif enerji bedeline geldi…

Türkiye’nin en büyük elektrik tarifeleri karşılaştırma internet sitesi https://EnCazip.com tarafından derlenen bilgilere göre, fatura kalemlerine göre en yüksek indirim aktif enerji bedeline geldi. Bu bedel kWh başında 0,3452 TL’den 0,2791 TL’ye gerilerken, dağıtım bedeli birim fiyatı 0,133 kWh/TL’den 0,154 kWh TL’ye yükseltildi ve böylece fatura dip toplamına yüzde 10 oranında bir indirim yapılmış oldu. Ticarethane kullanıcıları için ise kWh başına vergiler dahil elektrik birim fiyatında ise değişiklik olmadı.

Tablo 1: Ocak Ayı İtibariyle Aktif Enerji, Dağıtım ve Toplam Enerji Bedelleri

Serbest Tüketiciler, tedarikçi değişikliği ile kolayca faturalarında indirim elde edebiliyor…

Geçtiğimiz günlerde EPDK tarafından yapılan açıklamaya göre 67 Lira ve üzerinde aylık elektrik faturası ödeyen yaklaşık 20 milyon kişi cep telefonu numarası değiştirebilir gibi elektrik tedarik şirketini değiştirebiliyor.

 Türkiye’de elektrik fiyatları serbest tüketici olmayan elektrik tüketicileri için EPDK tarafından belirlenirken, serbest tüketiciler için elektrik fiyatları serbest piyasa koşulları çerçevesinde herhangi bir zaman sınırlaması olmaksızın belli oluyor. Bu tüketiciler elektrik tedarik şirketi değiştirip indirimli elektrik tarifelerine geçiş yapabiliyor.

Serbest piyasadaki elektrik tarifelerinin birim fiyatları hesaplanırken çoğunlukla EPDK’nın ulusal tarifeleri baz alınıyor ve bu tarife fiyatlarının üzerinden belirli bir indirim uygulanarak tüketiciye daha ucuz elektrik birim fiyatı sunuluyor, böylelikle tüketiciler elektrik faturalarında tasarruf edebiliyor.

https://www.enerjiportali.com/elektrik-fiyatlari/

2 yorum

  • firat dedi ki:

    Yıl sonuna kadar zam yok denmesine rağmen Sanayi elektriğine %4 e yakın zam yaptılar.

  • hadi ordan dedi ki:

    indirim falan yok elektrik fiyatlandı geçin işin her türlü hile ve yollarını biliyorlar aldatmacadan başka birşey yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.