30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Nükleer Santralleri Denetleme Yetkisi Rosatom’a Verilecek

RUSYA (Enerji Portalı) – Rusya Devlet Nükleer Enerji Kurumu’na (Rosatom) yurtdışında devlet bütçesinden ve özel şirketlerden sağlanan kaynaklarla inşa edilen ve Rusya’nın yüzde 50’nin üzerinde hisseye sahip olduğu nükleer santralleri denetleme yetkisi verilebileceği ifade edildi.

Rusya hükümetinin yaptığı açıklamaya göre hükümet komitesi, Rosatom’a yurtdışında devlet bütçesinden ve özel şirketlerden sağlanan kaynaklarla inşa edilen ve Rusya’nın yüzde 50’nin üzerinde hisseye sahip olduğu nükleer santrallerinin proje dokümanlarını denetleme yetkisi verilmesini öngören yasa tasarısını onayladı.

Nükleer santrallerinin proje dokümanlarını denetleme yetkisi verilmesini öngören yasa tasarısı Rosatom tarafından hazırlandı. Bu yasa tasarısına göre proje dokümanlarının denetiminde söz konusu dokümanların nükleer santralin inşa edileceği ülkedeki mevzuata, Rus teknik yönetmeliklerinin gereklerine ve dokümanların hazırlanması için yapılan mühendislik etütlerine uygunluğu değerlendirmeye tabi tutulacak.

Rosatom’a bu yetkinin verilmesiyle yurtdışında inşa edilen nükleer tesislerin kalite ve güvenliğinin artırılması bekleniyor.

Komiteden geçen tasarı, bakanlar kurulu toplantısında ele alınacak.

Kaynak : Sputnik Türkiye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.