30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Nükleer Santraller, Yılda 2 Milyar Tonluk Karbon Salınımını Önlüyor

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA), nükleer santraller sayesinde atmosfere yılda 2 milyar tonluk karbon salınımının önlendiğini bildirdi.

IAEA’dan yapılan açıklamada, nükleer enerjinin, elektrik üretiminde kullanılan en düşük sera emisyonlarına sahip enerji kaynaklarından olduğu kaydedildi.

Nükleer enerjinin dünya çapında sera gazı emisyonlarının azaltılmasına önemli ölçüde katkıda bulunduğu vurgulanan açıklamada, nükleer enerjinin aynı zamanda büyüyen dünya nüfusunun artan enerji taleplerini karşılarken küresel sürdürülebilir kalkınmayı da desteklediği ifade edildi.

Nükleer santrallerin, çalışma sırasında neredeyse hiç sera gazı emisyonu ya da hava kirliliği üretmediği ve tüm yaşam döngüsü boyunca sadece çok düşük emisyon seviyeleri ürettiği aktarılan açıklamada, “Sonuç olarak, nükleer enerjinin kullanımı her yıl yaklaşık 2 milyar tonluk karbondioksit salımını önler – bu da yılda 400 milyondan fazla aracın emisyonuna geliyor.” denildi.

Paris Anlaşması, uzun vadede nükleer enerjinin kullanımında sürekli olarak artan bir role işaret ediyor. İklim değişikliğinin azaltılması, enerji güvenliği ve iklimsel olmayan çevresel ve sosyo-ekonomik faydalar açısından avantajları, birçok ülkenin nükleer enerjiyi önümüzdeki yıllarda sunmayı veya mevcut programları genişletmeyi amaçlayan önemli nedenlerdir.

İlişkili Konular

Küresel Nükleer Kaynaklı Elektrik Üretimi İlk Yarıda Arttı

İklim Değişikliğinin Hafifletilmesinde Nükleer Enerjinin Rolü

ABD’nin En Eski Nükleer Santrali Kapandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.