30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Nükleer Enerji Yatırımları Devam Ediyor!

İSTABUL (Enerji Portalı) – Dünya’da nükleer enerji yatırımları yapılmaya devam ediyor. Son olarak Ukrayna ve Kazakistan’dan nükleer enerji yatırımları için hazırlıkların yapıldığı bilgisi geldi.

Dünya’da nükleer enerji yatırımları yapılmaya devam ediyor. Son olarak Ukrayna ve Kazakistan’dan nükleer enerji yatırımları için hazırlıkların yapıldığı bilgisi geldi. Kazakistan Enerji Bakanlığından yapılan açıklamada, nükleer enerji santrali inşaatında Rusya dahil beş ülkenin teknolojilerinin incelendiği belirtildi.

Kazakistan’ın güney bölgesinde enerjideki kurulu kapasite açığının 2030’a kadar 2,7 gigavat olacağına işaret edilen açıklamada, “Bu açık, buhar ve gaz enerjisi, hidroelektrik ve nükleer enerji santrallerinin yapılması yoluyla kapatılabilecek.” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, enerjide açığın kapatılması için nükleer enerji santralinin seçilmesi durumunda, kararın ülke yasaları çerçevesinde kamu tartışmaları yapıldıktan sonra alınacağı aktarıldı.

Ukrayna’da ise, Devlet Başkanı Petro Poroşenko nükleer ve atom enerjisi çalışmalarını genişletmeyi öngören yasa tasarısını imzaladı. Poroşenko’nun, nükleer ve atom enerjisi çalışmalarını genişletmeye yönelik imzaladığı yasa tasarısı, Ukrayna Devlet Başkanlığı Basın Ofisi tarafından duyuruldu.

Basın ofisinden yapılan açıklamada, “Mevcut santrallerin büyütülmesine yönelik alınan bu kararda; devletin nükleer, radyoaktif ve enerji bağımsızlığı seviyesini arttırmak, nükleer enerjinin sürdürülebilirliğini daha da genişletmek, Ukrayna’nın uluslararası hukuka bağlı olarak Avrupa Birliği (AB) sürecine entegre olması amaçlanmıştır.” ifadelerine yer verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.