30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Nükleer Enerji Alanında Rusya’da Eğitim Gören İkinci Öğrenci Grubu Mezun Oldu!

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde (NGS) çalışmak üzere Rusya’da nükleer eğitim alan ikinci Türk öğrenci grubu mezun oldu.

Rusya’nın başkenti Moskova’da bulunan Ulusal Nükleer Araştırmalar Enstitüsü Moskova Fizik Mühendisliği Üniversitesi’nde (NRNU MEPhI) okuyan ikinci Türk öğrenci grubu, düzenlenen törenle diplomalarını aldı.

Akkuyu Nükleer Şirketi İnsan Kaynakları Direktörü Marina Karaseva, yeni mezun olan ikinci Türk öğrenci kafilesinin, staj başta olmak üzere çeşitli eğitimlerden geçeceğini ifade ederek, “Öğrencilerimiz bizler için çok değerli. Çünkü hem Rusça hem de Türkçe bilen fazla insan yok ve böyle insanlara ihtiyacımız var.” diye konuştu.

Marina Karaseva, nükleer enerji alanında mezun olan öğrencilerin önünde uzun bir “kariyer yolu” olduğunu belirterek, “Mezunlarımız gelecek 10-15 yıl boyunca devam edecek bir eğitim ve gelişim sürecine girdiler. Bir nükleer tesisin sıfırdan başlayarak yapımını öğrenecekler.” diye aktardı.

Rusya’daki yükseköğretim kurumlarında 140 kişilik Türk öğrenci grubunun da personel yetiştirme programı çerçevesindeki eğitimlerini sürdürdüğü belirtildi.

Akkuyu NGS Hakkında:

Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali olacak Akkuyu NGS’ye ilişkin ilk anlaşma Rusya ile 2010’da imzalandı. Mersin, Akkuyu’da yapılacak ve 4 bin 800 MW kurulu güce sahip santralin 2023’e kadar devreye alınması planlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.