30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Novak: TürkAkım, Bulgaris’tana 2020’de Hizmet Verecek

BULGARİSTAN (Enerji Portalı) – Rusya Enerji Bakanı Novak, TürkAkım Doğal Gaz Boru Hattı Projesiyle ilgili yeni bir açıklama yaptı.

Novak, Soçi’de yaptığı basın açıklamasında, TürkAkım Doğal Gaz Boru Hattı Projesi’ne ilişkin değerlendirmelerde bulundu. TürkAkım’ın inşa sürecinde bir sorun öngörmediklerini aktaran Novak, “Türkiye’de deniz ve karadaki inşaatlar takvim doğrultusunda ilerliyor. Bulgaristan’la ilgili ufak değişiklikler olabilir. Buradaki altyapının da 2020’nin ilk yarısında tamamlanmasını bekliyoruz.” dedi.

“Bulgaristan böylece komşularımızın gaz alabileceği iki boru hattına sahip olacak.”

21 Ekim 2019 tarihinde Bulgaristan’da TürkAkım doğalgaz boru hattı projesinin Türkiye sınırından Istranca kompresör istasyonuna kadar olan 11 kilometrelik ilk kısmının açılışı yapıldı.

Açılış töreninde yer alan Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, TürkAkım’ın Bulgaristan’dan geçen kısmının “Balkan Akım” olarak adlandırılmasının projeye dahil olan tarafları birleştirici bir unsur olduğunu ifade etti.

Borisov, “Proje, Bulgaristan’ın Avrupa gaz haritasındaki stratejik yerini korumasını sağlayacak. Gelecek hafta Yunanistan’la ara bağlantıyı nasıl inşa edeceğimizi göstereceğiz. Bulgaristan böylece komşularımızın gaz alabileceği iki boru hattına sahip olacak.” dedi.

Kapasitesinin 3,5 milyar metreküplük kısmının Bulgaristan’nın ithal edeceği tahmin ediliyor…

Rus gazını Türkiye ve Avrupa’ya taşıyacak TürkAkım Doğal Gaz Boru Hattı, her biri yıllık 15,75 milyar metreküp kapasiteye sahip iki hattan oluşacak.

TürkAkım’ın Avrupa pazarı için planlanan 15,75 milyar metreküplük kapasitesinin 3,5 milyar metreküplük kısmının Bulgaristan tarafından ithal edilmesi öngörülüyor.

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.