30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Norveç’te Yeni Lityum İyon Pil Geri Dönüşüm Tesisi

NORVEÇ (Enerji Portalı)-Kanada merkezli Ly-Cycle, Norveç merkezli stratejik ortaklar Eco Stor ve Morrow Piller ile güney Norveç’te yeni bir ticari lityum-iyon pil geri dönüşüm tesisi inşa etmek için işbirliği yaptı.

Kanada merkezli Ly-Cycle, Norveç merkezli stratejik ortakları Eco Stor ve Morrow Batteries ile yeni bir ticari marka oluşturmak için bir ortak girişim kurdu.

Norveç’te yeni bir ticari lityum iyon pil geri dönüşüm tesisi kurmak için ikinci ömür pil uzmanı Eco Stor ve pil üreticisi Morrow Piller ile ortaklık kuran tesis 2023’ün başlarında başlaması planlanan operasyonlarla, pil üretim hurdası, tam elektrikli araçlar ve enerji depolama sistemleri dahil olmak üzere yılda 10.000 tona kadar lityum iyon pili işleyebilecek.

Taraflar şu anda yeni geri dönüşüm tesisi için sahayı tamamlamakta ve düzenleyici onayları beklemektedir.

Norveçli elektrik şirketi Agder Energi’nin bir portföy şirketi olan Oslo merkezli Eco Stor, ortak girişime, pil üreticisi Morrow Piller ile birlikte planlanan pil üretiminden elde edilen lityum-iyon pil üretim hurdalarını tedarik edebilicek.

Güney Norveç’te bulunan Morrow Piller, şu anda %100 yenilenebilir hidroelektrik enerji kullanacak olan 43 GWh giga fabrikasını kurma sürecindedir. Fabrikanın 2024.v’nin 4. çeyreğinden itibaren faaliyete geçmesi planlanıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.