30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Norveçli Statoil Rüzgar Enerji Sektörüne Giriyor

Norveç’in enerji şirketlerinden Statoil, Polonya’da iki açık deniz (offshore) rüzgar enerjisi projesine ortak olduğunu duyurdu.

Dünya Enerji devlerinin gitgide yaygınlaşan yenilenebilir enerji projelerine yatırım kaynaklarını kaydırmaya başladıklarını uzun süredir biliyoruz. Nitekim Norveçli enerji şirketi Statoil, Polonyalı enerji şirketi Polenergia ile Polonya’daki henüz başlangıç aşamasında bulunan iki açık deniz rüzgar enerjisi projesine Ortak oldu. Statoil Baltık Srodkowy II ve III RES’ten yüzde 50’lik hisse alımı için bir anlaşmaya imza attıkların duyurdu.

Statoil’ın ortak olduğu proje toplam’da 1.200 MW kapasiteye sahip. Söz konusu rüzgar santralinden üretilecek enerji ile ortalama 2 milyon evin elektrik ihtiyacını karşılaması öngörülüyor.

Projeyle ilgili olarak Statoil yetkilisi Irene Rummelhoff; Hızla gelişen yenilenebilir enerji sektörü ve Polonya elektrik piyasasında tecrübeli enerji şirketi olan Polenergia ile ortaklığa girmekten çok mutlu olduklarını söyledi. Irene Rummelhoff ; yenilenebilir enerji hedeflerinin 2030 yılına kadar 10 milyar euroluk yatırım yapmak olduğunuda vurguladı.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.