30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


NMD Başkanı: Kaliforniyum Ülkemize Dışarıdan Getirilmiştir

BOLU (Enerji Portalı) – Nükleer Mühendisler Derneği Başkanı Erol Çubukçu, Bolu’da, düzenlenen operasyonda ele geçirilen radyoaktif madde ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Bolu’da, düzenlenen operasyonda “kaliforniyum” olduğu değerlendirilen 18,01 gram radyoaktif madde ele geçirildi haberleri, bu maddenin ne olduğu ve nasıl kullanıldığına ilişkin soruları da beraberinde getirdi.

Nükleer Mühendisler Derneği (NMD) Başkanı Erol Çubukçu’dan konuyla ilgili bir açıklama geldi. Sputnik’e yaptığı röportajda Çubukçu şunları aktardı:

“Kaliforniyum doğada bulunmayan bir madde. u açıdan mutlaka nükleer teknolojiye sahip bir ülkede bir reaktör veya hızlandırıcı aracılığıyla üretilmesi gerekir. Bu açıdan Türkiye’de üretilmediğini ve ülkemize nükleer teknolojiye sahip bir ülke üzerinden geldiğini söyleyebiliriz.

kaliforniyum

Kaliforniyumun içeriğindeki izotopu bilmeden ne işe yaradığını söylemek mümkün değildir. Genellikle laboratuvar ortamında deneylerde ve ışınlama dediğimiz süreçlerde nötron kaynağı olarak kullanılır. Nötron ışınlaması dediğimiz süreçlerde yararlanılır. Reaktörlerde de başlatıcı olarak kullanılabilir. Bazı haberlerde, bomba yapımında kullanılmak için olduğu belirtilmiş ancak bu kadar az miktarlarla bomba yapmak mümkün değildir. Kilolarca kaliforniyum olması halinde bomba yapılabilir.

Kaliforniyum maddesi üreten tarafından mutlaka kayıt altına alınması gerekir. Bu madde ortalıkta gezecek nitelikte bir madde değildir, vücutta birikmesi halinde zehirli olabilir. Bu nedenle eğer bulunan madde kaliforniyum ise el konulması son derece doğrudur.”

Kaynak: Sputnik

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.