30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.

Nike, RES ile Yüzde 100 Yenilenebilir Enerji Yolunda

ABD (Enerji Portalı) – Avangrid Renewables, Austin Energy ve Nike’a enerji sağlayacak 307.06 MW Karankawa Rüzgar Çiftliği’nin 30 Aralık 2019’da işletmeye alındığını duyurdu.

Avangrid Renewables’ın 307.06 MW’lık Karankawa Rüzgar Çiftliği, Austin Energy ve Nike’a temiz elektrik sağlıyor ve her iki şirketin de sürdürülebilirlik taahhütlerini yerine getirmesine yardımcı oluyor. Nike, RE100 taahhüdünün bir parçası olarak 2025 yılına kadar sahip olunan veya işletilen tesislerinin% 100’ünü yenilenebilir enerjiyle güçlendirmeyi taahhüt etti.

Karankawa Rüzgar Çiftliği, Güney Teksas’taki San Patricio ve Bee ilçelerinde yer alıyor. Projenin 124 GE rüzgar türbini, toplam 307.06 MW proje kapasitesi için 2.3 ila 2.52 MW arasında değişmektedir. Proje, 64 toprak sahibinin ev sahipliği yaptığı türbinlerle 18.000 dönüm alana yayılıyor. 

Karankawa, Teksas eyaletindeki altıncı ve en büyük Avangrid Renewables rüzgar çiftliği haline geldi. Şirketin Teksas rüzgar portföyünün, ticari ve kamu hizmeti müşterilerine temiz elektrik sağlayan 1.200 MW’ın üzerinde kapasitesi bulunuyor.

Proje, arazi sahiplerine 29 milyon dolardan fazla arazi kira ödemesi ve projenin faaliyetlerinin ilk 20 yılında 60 milyon dolarlık vergi getirecek. Rüzgar çiftliğinin inşasında 350’den fazla kişiyi istihdam ediyordu. Bundan sonra, proje 12 tam zamanlı çalışan istihdam edecek ve ürün ve hizmet satın alarak yerel işletmeleri destekleyecektir.

Nike’ın Sürdürülebilirlik Sorumlusu Noel Kinder şu açıklamalarda bulundu:

“Nike’de sporun geleceğini korumaya çalışıyoruz ve spor için iklim değişikliğinden daha büyük bir çevresel tehdit yok. Karankawa Rüzgar Çiftliği’nin açılmasıyla Kuzey Amerika coğrafyamızda sahip olduğumuz veya işlettiğimiz tesislerin % 100’üne güç sağlamak için yenilenebilir enerji kullanmaktan gurur duyuyoruz ve 2025 yılına kadar küresel olarak % 100’e ulaşma taahhüdümüzü takip ediyoruz.”

Kaynak: Renewable Energy World

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir