30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Niğde’deki Enerji Yatırımında Bin 250 Kişi İstihdam Edilecek

Niğde (Enerji Portalı) – Bodok ilçesinde 2 bin 537 hektarlık alanda kurulacak “Niğde-Bor Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi”nde, Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı’nın (YEKA) ihale edilmesiyle enerji yatırım çalışmaları tamamlanacak. Böylece bölgede bin 250 kişi istihdam edilecek.

Niğde Valisi Yılmaz Şimşek yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin, sanayi alanında katma değeri yüksek ürünler imal etmek ve enerjide dışa bağımlılığını azaltmak anlamında yeni bir atılım dönemine girdiğini kaydetti.

Bu kapsamda Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) ile endüstriyel enerji sahaları yapımının hızla sürdürüldüğünü belirten Şimşek, şunları aktardı:

“İlimiz Bor ilçesi, Badak ve Seslikaya köyleri sınırları içerisinde bulunan 2 bin 537 hektarlık alan üzerine kurulacak Niğde-Bor Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi ise bunlardan biridir. Yatırım alanında ilimize büyük katkı sağlayacak olan Endüstri Bölgesi YEKA’nın Resmi Gazete’de yayımlanması ve ihale edilmesi ile birlikte yatırım çalışmaları kısa sürede tamamlanacak, temiz, çevreci ve en önemlisi yerli yenilenebilir elektrik enerjisi üretilecektir. Ülkemiz için stratejik öneme sahip bu yatırımın ilimize kazandıracağı önemli katkılardan birisi de istihdam alanında olacaktır. Niğde- Bor Enerji İhtisas Endüstri bölgesinin faaliyete geçmesiyle birlikte yaklaşık bin 250 kişi iş imkanına kavuşacaktır. Bu da yerel ve bölgesel kalkınmaya katkıda bulunulacaktır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.