NİĞDE Ömer Halisdemir Üniversitesi ve Ahiler Kalkınma Ajansı işbirliği ile düzenlenen ‘Yenilenebilir Enerji Zirvesi’ başladı.

Şehit Ömer Halisdemir Kongre ve Kültür Merkezi’ndeKİ zirveye Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Muhsin Kar, bakanlık temsilcileri, akademisyenler, özel sektör temsilcileri ve öğrenciler katıldı. Niğde Valisi Yılmaz Şimşek Niğde’nin gelişmesi planlanırken, öncelikli olarak güneş enerjisi yatırımlarının çekilmesini teşvik edecek eylem planlarının hazırlanması gerektiğini söyledi. Vali Şimşek, “Enerji ihtiyacı konusunda yüzde 72 oranında dışa bağımlı olan ülkemiz, bu oranı azaltabilmek için bir yandan sınırları içerisinde fosil enerji kaynakları ham maddesi arama çalışmaları yürütürken, diğer yanda ise yenilenebilir enerji kaynaklarının potansiyelinin belirlenmesi ve kullanımı konusunda çalışmalar yapmaktadır. Bu şekilde ithal enerji kaynaklarına olan bağımlılık azalırken, enerji kaynakları da çeşitlendirilecektir.

Yenilenebilir enerjiler bakımından ilimiz Niğde’nin çok önemli bir potansiyelinin olduğu yapılan araştırmalarla açık bir şekilde ortaya konulmuştur. Bu nedenle ilimizin, özellikle güneş ve rüzgâr enerjisinden daha fazla istifade etmesi sağlanmalıdır.  Niğde’nin gelişmesi planlanırken, öncelikli olarak güneş enerjisi yatırımlarının ilimize çekilmesini teşvik edecek eylem planlarının hazırlanması gerekmektedir” dedi. Yarında devam edecek olan  ‘Yenilenebilir Enerji Zirvesi’ Enerji İhtisas Bölgesi ve GES Gezisi gerçekleştirilecek.

Niğde Yenilenebilir Enerji Zirvesi Programına ulaşmak için lütfen tıklayınız

hurriyet