30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Niğde 9 Milyar Liralık Yatırımla “GES Üssü” Olmaya Hazırlanıyor

NİĞDE (Enerji Portalı) – Niğde-Bor Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi’nde 2 bin 500 hektarlık alanda kurulacak güneş enerjisi santralinin (GES), ilk etapta 270 bin konutun enerji ihtiyacını karşılaması bekleniyor.

2015’te Niğde Valiliğince hazırlanan projede, 1500 megavat gücünde güneş enerji santralinin kurulacağı Bor ilçesine bağlı Emen- Badak- Seslikaya köyleri arasındaki 2 bin 539 hektarlık alan, Bakanlar Kurulu kararıyla Niğde-Bor Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi ilan edilmişti.

Yatırımcıların 31 Ocak 2019’a kadar Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Enerji İşleri Genel Müdürlüğü’ne başvuruda bulunabileceği proje kapsamında, bölgeye ilk etapta kurulması planlanan 300 megavat gücündeki santral için sahanın 30 yıllığına kullanım hakkı ihaleyle belirlenecek.

Çok sayıda istihdam sağlanacak…

Yaklaşık 9 milyar lira maliyetle kurulacak Niğde-Bor Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi’nde kurulacak santralle, başlangıçta yılda asgari 570 milyon kilovat-saat enerji üretilerek 270 bin konutun enerji ihtiyacının karşılanması ve ekonomiye yaklaşık 200 milyon lira katkı sağlaması bekleniyor.

Projenin tamamının faaliyete geçmesiyle de 1500 megavat gücündeki santralden yılda asgari 2 milyar 850 milyon kilovat-saat elektrik enerjisi üretilerek ekonomiye yaklaşık 1 milyar liralık katkı sağlanması hedefleniyor. Tesiste, Niğde’nin elektrik tüketiminin 2,8 katı enerji üretilerek yaklaşık 1 milyon 350 bin konutun elektrik ihtiyacı karşılanacak.

Tamamen yerli ve çevreci nitelikte olacak santrallerden oluşacak bölge, hem sanayinin gelişmesine katkı sağlayacak hem de yaklaşık bin 250 kişiye istihdam imkanı sunacak.

Ülkemiz için stratejik önemde bir yatırım”

Enerji İhtisas Endüstri Bölgesinin bölge ekonomisine çok büyük katkı sağlayacağını vurgulayan Niğde Valisi Yılmaz Şimşek:

“Ülkemiz için stratejik önemde bir yatırım. Bu yatırım gerçekleştiğinde Sayın Cumhurbaşkanımızın gösterdiği hedef doğrultusunda, yerli, milli ve çevreci enerji ucuza üretilecek. Bu sayede de ülkemizin enerjide ve dövizde dışa bağımlılığı azalmış olacak. Bu yatırımın bir başka faydası da yaklaşık bin 250 kişiye iş imkanı sağlayacak olmasıdır.”

Niğde-Bor bölgesi, güneş enerjisi verimliliği en yüksek bölgelerden birisi olduğunu, enerji verimliliği yüksek olduğu için de bu bölgeyi seçtiklerini belirten Şimşek; Niğde’nin güneş enerjisi noktasında ülkemizdeki yeni üslerden birisi olacağına dikkat çekti.

2 yorum

 • fırat dedi ki:

  Düz arazilere kurup enerji ile mi beslenecekler?

 • Mustafa Dizman dedi ki:

  Ülkemizin kurtuluşu özellikle enerji kaynaklı dış açığımız azaltilmasi için güneş enerjisinden elektrik üretimi çok önemli GES sisteminin en önemli ekipmanı panelin de yerli olarak bu tesiste üretilmesi takdire sayan bir iş başarılar dilerim.
  Sevgi ve saygılarımla.
  Mustafa Dızman
  Kaco New energy Consultant

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.