30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


NASA: Koronavirüs Salgını Öncesi ve Sonrası Çin’in Havası

ÇİN (Enerji Portalı) – Koronavirüs’ün patlak vermesi fabrika kapanmalarına ve trafiğin genel olarak azalmasına neden oldu. Bu da kirliliğin azalması anlamına geliyor.

NASA, Avrupa Uzay Ajansı‘nın Çin üzerinde azot dioksitte (NO önemli bir düşüş gösteren kirlilik izleme uyduları ile birlikte alınan uydu görüntülerini yayınladı. 

Ajans, azot dioksitin azaltılmasının koronavirüsün ortaya çıkmasından kaynaklandığını bildirdi.

Azot dioksit, araçlar, enerji santralleri ve endüstriyel tesisler tarafından yayılan zararlı bir kirletici gazdır. 

Çin işletmeleri ve trafiği kapattıkça, gaz artık mevcut değil. Harita olarak sunulan görüntüler, karantina öncesi (1-20 Ocak 2020) ve karantina sırasında (10-25 Şubat) Çin genelinde NO 2 değerleri gösteriyor. 

NASA Uzay Görüntüleri Coronavirus Salgını sayesinde Çin Kirliliği Düşüşünü Gösterdi

Dramatik bir düşüş…

NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nde bir hava kalitesi araştırmacı Fei Liu, “Belirli bir olay için böyle geniş bir alana böyle dramatik bir düşüş ilk kez gördük.” dedi.

Azot dioksitteki düşüşün bir başka nedeni daha vardı. Bu; Çin ve Asya’da gerçekleşen Ay Yeni Yılı kutlamaları. Bu tatiller nedeniyle işletmeler ve fabrikalar Ocak ayının son haftasından Şubat’ın başına kadar kapanıyor. Bu durum geçmiş gözlemlerde de bilindiği üzere kirliliğin azalmasına neden olur.

NASA Uzay Görüntüleri Coronavirus Salgını sayesinde Çin Kirliliği Düşüşünü Gösterdi

NASA’nın hava kalitesi bilim adamı Barry Lefer, “Yılın bu zamanında her zaman bu genel yavaşlama var. Uzun vadeli OMI verilerimiz, bu miktarların anormal olup olmadığını ve nedenini görmemizi sağlıyor.” açıklamasında bulundu.

Ancak araştırmacılar, yeni düşüşün geçmiş yıllara göre daha önemli olduğunu ve tatilden sonra herhangi bir toparlanma olmadığını kaydetti. Bu nedenle, kirlilik seviyelerindeki düşüşü koronavirüs karantinalarına bağlandı.

Liu, “Bu yıl, düşüş oranı geçmiş yıllara göre daha önemli ve daha uzun sürdü. Şaşırmadım çünkü ülke çapında birçok şehir virüsün yayılmasını en aza indirmek için önlemler aldı.” dedi.

Kaynak: Interesting Engineering

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.